لطفا برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید 1. نکات مهم انتخاب انواع  پرده هوا (Air Curtain) :

  1. به طور کلي پرده هوا(درب هوا) وسيله اي مي باشد که با جريان هواي پرفشار از جابه جايي هوا و آلودگي ها از محيطي به محيط ديگر و اختلاط هواي دو فضا جلوگيري مي کند.

  2. پرده هاي هوا مي توانند جهت گرمايش يا سرمايش محيط داخلي علاوه بر استفاده از مکش هواي داخلي به سيستم گرمايشي يا سرمايشي نيز مجهز باشند. فن دستگاه بايد به اندازه کافي قدرتمند باشد تا يک جت پرفشار از هوا ايجاد کندد که اين جريان فشرده هوا تا زمين ادامه داشته باشد.

  3. رايج ترين نوع پرده هوا، پرده هواي دمنده رو به پايين با نصب در ورودي ساختمان ها به منظور جدا سازي دو فضا با دماهاي مختلف در يک محيط است.

  4. به طور کلي مهمترين وظيفه پرده هوا جلوگيري از نفوذ هواي تهويه نشده بيرون، ورود حشرات و ديگر آلودگي ها به محيط تهويه شده داخلي است.

  5. قدرت (سرعت وزش) و زاويه هواي (زاويه وزش) دميده شده توسط دستگاه دو عامل بسيار مهم در عملکرد صحيح آن هستندو در صورت انتخاب درست مانع نفوذ 60 تا 80 درصد آلودگي ها به محيط تهويه شونده خواهد گرديد.

  6. پرده هوا عموماً در مکان هايي که جهت سرويس دهي نياز به باز بودن مداوم درب ها (مانند ورودي مجتمع هاي تجاري يا محل ورود کاميون ها جهت تخليه بار و غيره) دارد استفاده مي گردد.

  7. در صورتي که نياز به جلوگيري از ورود هواي گرم يا سرد به محيط داخلي گردد، معمولاً براي  پرده هوا کويل تبادل حرارت (جهت جريان آب گرم يا سرد) و همراه با امکان وزش هواي پرفشار گرم يا سرد در نظر گرفته مي گردد.

  8. از مهمترين محل هاي نصب پرده هوا مي توان به آشيانه هواپيما ها، انبارها، ورودي رستوران ها و لابي مجتمع ها و غيره اشاره نمود.

  9. از جمله ويژگي هاي پرده هوا مي توان به موارد زير اشاره نمود:

   • جلوگيري از ورود حشرات
   • جلوگيري از تبادل حرارت
   • جلوگيري از ورود گرد و خاک و آلودگي ها و حفظ فضاي تميز داخل
   • ترکيب جريان هوا در يک ورودي به سرعت و جهت جريان هاي مختلف هوا، اختلاف دما در طرفين ورودي، و تفاوت فشار در دو سوي آن وابسته هستند.
   • به هرميزان که اختلاف فشار درون و بيرون ساختمان کمتر است راندمان عملکرد پرده هاي هوا بالاتر بوده و عملکرد بهتري دارد.
   • فشار منفي، اختلاف دماي زياد، نزديک بودن به آسانسور و رطوبت بالا باعث کاهش راندمان پرده هاي هوا مي شود.
   • بهترين حالت عملکرد پرده هوا در ورودي يک ساختمان با درب دائما باز و هواي تهويه شده داخلي، توسط يک مولفه سرعت موازي (Face Velocity) قدرتمند در ورودي که توسط جريان رو به پايين توليد مي گردد و همچنين کانال هاي برگشت هواي تهويه شده که مستقيماً به فن هاي دستگاه مرتبط هستند به دست خواهد آمد. اين نوع کاربرد عمدتا در بنا هاي در حال ساخت قابل اجرا بوده و براي اجرا در ساختمان هاي موجود دشوارتر خواهد گشت.
   • افزايش مولفه عمودي وزش هوا در دستگاه سبب افزايش اختلاط بين دو محيط شده و نامطلوب است. لذا در محل نصب دستگاه همواره سعي در افزايش مولفه افقي و کاهش مولفه عمودي خواهد بود. جهت انتخاب درست اين مولفه ها همواره به کاربرد دستگاه دقت شود. در محل هاي تجاري و مسکوني جهت آسايش افراد نمي توان مولفه افقي سرعت را بيش از حد افزايش داد اما در محل هاي صنعتي و ديگر کابردها اين امکان فراهم تراست.

  10. از جمله تفاوت هاي پرده هوا و درب هاي هيتردار (Overdoor Heaters) مي توان به موارد زير اشاره کرد:
   • پرده هوا تمامي عرض ورودي را مي پوشاند، در حالي که هيترها معمولا کوچکتر بوده و تمامي عرض ورودي را نمي پوشانند.
   • پرده هوا مجهز به فن هاي قدرتمند جهت پوشش تمامي مساحت ورودي است، اما هيترها داراي فن هاي ضعيف تر بوده و معمولاجهت گرم کردن هواي ورودي استفاده مي گردند.
   • نازل خروجي هوا در پرده هوا به گونه اي طراحي مي شود که يک جريان يک دست هوا در سرتاسرعرض ورودي ايجاد کند در حالي که هيترها ممکن است به اين شکل طراحي نگردند.

  11. هرچند در نگاه اوليه ممکن است به نظر بيايد  که پرده هاي هوا بار مصرفي بيشتري را به ساختمان اعمال مي نمايند (الکتريکي يا گرمايشي يا ...) اما با در نظر گرفتن چند راه کار ساده از جمله تعبيه کليد (سنسور) جهت روشن شدن همزمان دستگاه در زمان باز شدن درب ورودي مي توان معادله را در جهت کاهش مصرف انرژي در مدت زمان طولاني تغيير داد.

  12. به طور کلي نصب پرده هوا در داخل و در بالاي سر درب انجام مي گردد. اگر در بخش بالايي درب ديوار باشد دستگاه به راحتي نصب مي شود. در صورتي که در قسمت بالايي درب مواجه با پنجره يا کتيبه باشيم نياز به استفاده از مقاطع فلزي ( قوطي يا نبشي يا تسمه)، کلاف فلزي(ساپورت) محکم جهت نصب پرده هوا خواهد بود.

  13. در هنگام نصب پرده هوا لازم است به نکات زير توجه نماييد:

   • محل نصب بايد داراي استحکام کافي باشد. به طوري که بعد از نصب، دستگاه (در حالت خاموش) لرزش و تکان نخورد.
   • دستگاه دقيقاً در بخش فوقاني درب نصب گردد و بي جهت در بخش هاب بالاتر نصب نگردد.
   • موانع مزاحم در بالاي سر درب جمع آوري گردد.
   • در صورت انتخاب دستگاه بدون سيستم گرمايشي در ورودي مکان هاي عمومي بهتر مي باشد در زمستان ها مکش دستگاه در مجاورت هواي گرم (بخاري يا فن کويل) قراربگيرد.
   • جهت نصب کويل گرمايشي و انجام لوله کشي به جهت ورودي و خروجي آبگرم توجه کامل انجام پذيرد.

  14. يکي از کاربردهاي مهم پرده هوا در سردخانه ها است. اصولاً به واسطه باز بودن درب هاي سردخانه که عموما در هنگام تخليه و بارگيري صورت مي پذيرد، اين محيط ها در معرض اتلاف برودتي زيادي مي باشند. اين موضوع به خصوص در مواردي که اختلاف درجه حرارت بيرون و داخل سردخانه بيشتر باشد خود را عيان تر مي کند.

  15.  جهت نصب پرده هواي سردخانه توجه به نکات زير از اهميت بالايي برخوردار است:

   • در سردخانه هايي که دماي بالاتر از صفردرجه سانتي گراد دارند نصب پرده هوا در داخل توصيه مي شود.
   • در سردخانه هايي که دماي پايين تر از صفردرجه سانتي گراد دارند (به جهت امکان يخ زدن پروانه دستگاه) نصب پرده هوا در بيرون توصيه مي شود.
   • از آنجايي که مولفه باد برگشتي که بر کف زمين مي خورد خود باعث اتلاف حرارت مي شود، نصب دستگاه هاي با سرعت بالا در سردخانه ها توصيه نمي شود.
   • پرده هوا با سيستم اتوماتيک در هنگام باز وبسته شدن درب سردخانه اي پيشنهاد مي شود.
   • توجيه اصلي پرده هواي سردخانه علاوه بر حفظ کيفيت کالاي انبار شده؛ صرفه جويي در مصرف انرژي و جلوگيري از اتلاف برودتي است. از اين ديدگاه هزينه نصب پرده هوا در کوتاه مدت برگشت پذيراست.
   • نصب پرده هوا در محل درب گرم خانه ها (کارخانجات لبنيات و ...) نيز توصيه مي گردد.