لطفا برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید 1. نکات مهم انتخاب انواع داکت اسپليت:

  1. داکت اسپليت امروزه يکي از رايج ترين سيستم‌هاي سرمايش و گرمايش است که از بارزترين ويژگي‌هاي اين سيستم، تهويه کليه فضاها در يک واحد آپارتمان به صورت همزمان با اجراي کانال‌ها در بالاي سقف کاذب است. استفاده از داکت اسپليت‌ها براي سرمايش و گرمايش آپارتمان‌هاي مسکوني، اداري، برج ها، ويلاها و ... کاملا مناسب است.

  2. داکت اسپليت متشکل از2 بخش يونيت داخلي (هواساز) و يونيت خارجي (کندانسينگ يونيت) مي‌باشد که اين 2 بخش توسط 2 لوله مسي به يکديگر متصل شده و قادر به تامين هواي سرد و گرم و توزيع آن توسط کانال‌ها به اتاق‌ها يا سالن در هر واحد آپارتماني (از بالاي سقف کاذب) است.

  3. مايع مبرد خنک شده در کندانسور از طريق لوله مسي به شير انبساطي (expantion valve) و از آنجا به صورت گاز مبرد و آماده جذب گرماي محيط به کويل يونيت داخلي منتقل مي شود. در کويل‌هاي يونيت داخلي گرماي هواي محيط داخلي توسط گاز مبرد درون کويل گرفته شده است و هواي خنک شده توسط فن (پنل داخلي) به درون کانال رفت هوا منتقل مي شود.

  4. روش هاي تامين گرمايش در داکت اسپليت ها :

   • کويل آب گرم: در ساختمان‌هايي که از اسپليت کانالي استفاده مي کنند، معمول ترين روش تامين گرمايش که در 90 % موارد،استفاده مي شود، استفاده از کويل آب گرم متناسب با ابعاد دهانه خروجي هر داکت اسپليت مي باشد.
   • در زمستان آب گرم توسط سيستم حرارت مرکزي ساختمان (موتور خانه) و يا پکيج گرمايشي آن واحد تامين گرديده است و با ورود به کويل آب گرم داکت اسپليت، هواي گرم مورد نياز آن واحد را تامين مي کند.
   • هيت پمپ: روش ديگرتامين گرما، استفاده از اسپليت‌هاي کانالي مي باشد که مجهز به سيستم هيت پمپ هستند. هيت پمپ‌ها علاوه بر مصرف برق زياد و ظرفيت گرمايش ناکافي در بسياري از مناطق، ممکن است در سرماي زير صفر زمستان موجب يخ زدگي کندانسورشوند.
   • کويل برقي: استفاده از کويل برقي در داکت اسپليت‌ها به منظور تامين گرمايش به ندرت اتفاق مي افتد و مصرف برق بالايي را نيز به همراه خواهد داشت. در اين صورت جهت سيستم گرمايش نيازي به وجود آب گرم نيست لذا از اين مدل در فضاهايي که مجهز به لوله کشي گاز يا موتور خانه مرکزي نيست، استفاده مي شود.

  5. داکت اسپليت عموما به جاي چند اسپليت در يک واحد مورد استفاده قرار مي گيرد و کارشناسان اين شرکت مي توانند مناسب ترين انتخاب از برندهاي برتر را بر اساس شرايط فني و اقتصادي در هر پروژه به شما سازندگان و انبوه سازان گرامي معرفي کنند.

  6. معمولا هنگام برآورد اوليه ظرفيت سرمايش داکت اسپليت مورد نياز هر آپارتمان در شرايط آب و هوايي مانند تهران و در طبقات وسط ساختمان (که در معرض تابش نورخورشيد به سقف در تابستان و سرماي سطح بام در زمستان نمي باشند)، به ازا هر 35 يا 40 متر مربع سطح کلي و ناخالص آپارتمان حدود يک تن تبريد (ظرفيت داکت اسپليت) در نظر گرفته مي گردد (هر متر مربع فضاي مفيد حدود 400 btu/hr). بنابراين اگر متراژ هر يک از واحد‌هاي آپارتمان شما بيش از 120 متر مربع بگردد، بهتر است براي هر واحد دو دستگاه داکت اسپليت مورد استفاده باشد.همچنين در نظر داشته باشيد که هر BTU 12000 معادل يک تن تبريد است.

   • براي آپارتمان‌هاي تا متراژ 150 متر مربع نيز مي توان از داکت اسپليت‌هاي تک فاز ولي با برق 32 آمپر (برخي برندها) استفاده کرد و نيازي به تقاضاي برق سه فاز (از شرکت برق) نيست.
   • در صورتي که واحدهاي آپارتمان شما حتي تا متراژ 200 متر مربع باشند نيز مي توانيد با استفاده از برق تک فاز ولي 50 آمپ، از داکت اسپليت‌هاي تک فاز استفاده کنيد.
   • طبق شنيده‌هاي کارشناسان ما، سازندگان براي واحدهاي بالاتر از 200 متر مربع موظف به اخذ برق سه فاز بر اساس بخش نامه شرکت توانيرهستند.
   • يکي از نکات مورد توجه در انتخاب داکت اسپليت‌ها، در نظر گرفتن حجم هوادهي آن‌ها مي باشد که معمولا به ازا هر يک تن ظرفيت داکت اسپليت معادل CFM 400 حجم هوادهي مناسب مي باشد. بديهي است در صورت کمتر بودن حجم هوادهي ميزان صداي داکت اسپليت کمتر و در صورت بيشتر بودن هوادهي، ميزان صدا بيشتر خواهد بود .

  7. داکت اسپليت کانالي را مي توان به دو گروه زير تقسيم بندي نمود:

   • داکت اسپليت معمولي (گريد B )
   • داکت اسپليت کم مصرف اينورتر (گريد A) جهت جلوگيري از هزينه بالاي مصرف برق، اسپليت‌هاي کانالي اينورتر با رده انرژي A، طراحي و توليد شده اند.در داکت اسپليت‌هاي اينورتر کمپرسور با قابليت دور متغير عمل مي کند که با کاهش مصرف، دور کمپرسور پايين و با افزايش مصرف دور کمپرسور بالا خواهد رفت.

  8. مزاياي استفاده از داکت اسپليت :

   • کاربرد دوگانه سرمايش و گرمايش
   • حذف سيستم چيلر، برج خنک کننده، موتور خانه مرکزي، رادياتورها و لوله کشي هاي مربوطه
   • امکان استفاده از هواي تازه (Fresh Air) در صورت نياز
   • مصرف برق کمتر نسبت به ساير کولر‌هاي گازي ديواري
   • حذف رطوبت از فضا و فيلتراسيون هوا و کاهش آلودگي و بيماري‌
   • امکان استفاده از سيستم گرمايش با کويل آبگرم
   • قابليت نصب داکت اسپليت براي فضاهاي وسيع با کاربري متنوع
   • امکان قراردادن فيلتر تصفيه هوا و نيز کنترل دماي هر نقطه از فضا به وسيله دريچه هاي ترموستاتيک تنظيم هوا به صورت مجزا
   • راه اندازي و کاربري آسان داکت اسپليت‌ها
   • طول عمر مناسب داکت اسپليت‌ها

  9. از ديگر ويژگي‌هاي دستگاه‌هاي داکت اسپليت مي توان به موارد زير اشاره کرد:

   • حذف کانال‌کشي عمودي و کاهش فضاي مشاع مجتمع‌هاي آپارتماني
   • انتقال يکنواخت سرما و گرما از طريق کانال‌هاي اجراشده در بالاي سقف کاذب
   • استقلال براي هر واحد آپارتماني و در نتيجه کاهش هزينه‌هاي نگهداري و عدم نياز به استفاده از تکنسين نگهدارنده
   • نگهداري و تعمير ساده و ارزان اسپليت کانالي و عدم نياز به سرويس‌هاي دوره اي
   • حذف لوله‌کشي پراکنده در کف و سقف واحدها
   • قابليت نصب افقي در حداقل فضا

  1. معايب استفاده از داکت اسپليت‌ها:

   • در صورتي که زير دستگاه داکت اسپليت قرار بگيريم، صداي مشخص فن و عبور هواي مکش دستگاه در بعضي برندهاي داکت اسپليت‌ها ممکن است زياد به نظربيايد، پس بهتر است به هيچ وجه اسپليت کانالي در بالاي سقف کاذب اتاق خواب‌ها و اتاق TV و يا نشيمن قرار نداشته باشد.بنابراين محل مناسب نصب آنها حتي المقدور در بالاي سقف کاذب ورودي يا راهروها وفضاهاي ارتباطي آپارتمان‌ها مي باشد. (به منظورجلوگيري از ايجاد صداي مزاحم در اتاق‌هاي خواب، بهتر است ظرفيت داکت اسپليت نصب شده در بالاي سقف کاذب راهروي اتاق خواب‌ها بيشتر از 2 تن نگردد.)
   • به هيچ عنوان محل نصب دستگاه داکت اسپليت‌ها را در بالاي سقف کاذب حمام يا سرويس‌هاي بهداشتي درقرار ندهيد.
   • در صورت عدم نصب دريچه‌هاي ترموستاتيک تنظيم هواي ورودي به هر يک از فضاهاي آپارتمان (که معمولا هم ناديده گرفته مي شود)، هيچ کنترلي روي تنظيم دماي هر يک از فضاها به تفکيک و ايجاد دماي قابل کنترل در هر يک از اتاق‌ها نخواهدبود.
   • يکي از محدوديت‌هاي استفاده از داکت اسپليت‌ها نصب يونيت خارجي (کندانسينگ يونيت) در فضاي خارجي ساختمان مي باشد، اصولا نصب تعداد زياد کندانسينگ يونيت‌ها براي مجموعه داکت اسپيلت‌هاي يک ساختمان در صورتي که محل نصب اين يونيت‌ها روي بام ساختمان قرارنگيرد مي تواند به زيبايي نماي ساختمان صدمه بزند و چنانچه امکان نصب آنها در بام ساختمان وجود داشته باشد بايد علاوه بر بررسي توانايي امکان ساکشن گاز مبرد از پنل داخلي تا کندانسينگ يونيت نصب شده در بام در ظرفيت مورد نظر، هزينه‌هاي اجراي انجام لوله‌هاي رابط مسي و تمهيدات ديگر را نيز بايد در نظر داشت.
   • حداکثر طول لوله‌هاي رابط (مسي) بين پنل داخلي داکت اسپليت تا کندانسور بيروني براساس ظرفيت و نظر کارشناس بين 10 تا 30 متر است.

  2. نکات مهم انتخاب داکت اسپليت :

   • انتخاب صحيح ظرفيت، برند و محل نصب داکت اسپليت
   • تصميم گيري در مورد استفاده از داکت اسپليت نوع معمولي يا از نوع اينورتر (اصولاً اينورترها با راه اندازي و تغيير دور آرام کمپرسور دستگاه امکان مصرف کمتر برق را فراهم مي کند)
   • اجراي صحيح و اصولي کانال کشي و لوله مسي داکت اسپليت به منظور بهره مندي از بالاترين کارايي سيستم داکت اسپليت

  3. قبل از انتخاب و سفارش خريد هر يک از داکت اسپليت‌ها علاوه بر موضوع ابعاد هواساز يا پنل داخلي، به موضوع تک فاز يا سه فاز بودن برق مورد نياز آن و همچنين آمپر (A) برق مصرفي آن، با در نظر گرفتن توان و مشخصات کنتور برق واحد خود توجه کنيد.

  4. با توجه به اهميت بالانس فن هوادهي در عملکرد داکت اسپليت و ارتباط مستقيم آن با طول عمر بلبرينگ موتور، به منظورتداوم بالانس ديناميکي فن هوادهي دستگاه، نسبت به نصب کاملاً افقي و تراز شده انواع داکت اسپليت درمحل نصب خود نهايت دقت را درنظربگيريد.

  5. در زمان اجراي کانال کشي، محل نصب دريچه‌هاي برگشت هواي داکت اسپليت‌ها نسبت به دريچه‌هاي رفت هوا داراي بيشترين فاصله گردند.

  6. با توجه به اهميت تعيين دماي هواي داخل و فرمان‌هاي قطع و وصل ترموستات جهت کنترل عملکرد داکت اسپليت، تعيين محل نصب ترموستات ازاهميت ويژه‌اي برخوردارمي باشد بنابراين هنگام تعيين محل نصب ترموستات با رعايت ارتفاع 140 سانتي‌متري از کف، همچنين ترموستات را در محلي که داراي امکان تابش مستقيم نورخورشيد يا جريان هوا باشد نصب نکنيد.

  7. براي اجراي لوله‌هاي مسي در ارتفاع، به ازاي هر 6 متر طول لوله مسي از يک تله روغن (OIL TRAP) استفاده کنيد.

  8. همچنين در نظربگيريد در صورت عدم استفاده از ايرونت اتوماتيک روي کويل آبگرم دستگاه، هر سال در شروع فصل سرما، کويل آبگرم داکت اسپليت‌ها را هواگيري کنيد.

  9. به طور کلي داکت اسپليت‌ها به عنوان سيستم تهويه مطبوع متشکل از 2 بخش يونيت داخلي (هواساز) و يونيت خارجي (کندانسينگ يونيت) مي‌باشند که اين 2 بخش توسط لوله‌ي مسي به يک‌ديگر متصل شده و قادر به تامين هواي سرد و گرم و توزيع آن توسط کانال‌ها به اتاق‌ها يا سالن در هر واحد آپارتماني از بالاي سقف کاذب مي‌باشند.

  10. داکت اسپليت‌ها عموما به جاي چند اسپليت در يک واحد مورد استفاده قرار مي‌گيرند و کارشناسان شرکت مهاجر بعنوان مرکز مشاوره و فروش انواع دستگاه‌هاي سرمايش و گرمايش در کشور، يقينا مناسب‌ترين انتخاب از برندهاي برتر را بر اساس شرايط فني و اقتصادي در هر پروژه معرفي مي‌نمايند.

  11. مزاياي استفاده از داکت اسپليت‌ها:

   عمدتا شامل حذف سيستم چيلر، برج خنک کننده، موتور خانه‌ي مرکزي، رادياتورها و لوله کشي‌هاي مربوطه و نيز امکان قراردادن فيلتر تصفيه‌ي هوا و نيز کنترل دماي دلخواه در هر يک از فضاهاي واحد مربوطه مي‌باشند.

  12. کنترل دماي هر نقطه از فضا به وسيله دريچه‌هاي ترموستاتيک به صورت مجزا، فيلتراسيون هوا بر خلاف سيستم کولر آبي، کنترل رطوبت فضا به‌ وسيله‌ي کنترل دما، 50% مصرف برق کمتر نسبت به ساير کولرهاي گازي ديواري، کاربرد دوگانه‌ي سرمايش و گرمايش، عدم نياز به کانال‌هاي عمودي بر خلاف کولر آبي از ديگر مزاياي استفاده از داکت اسپليت‌ها مي‌باشد.

  13. به منظور تعيين ظرفيت داکت اسپليت مورد نياز، ابتدا نسبت به ارسال آخرين پلن معماري واحدها و طبقات ساختمان خود ازطريق فکس يا ايميل براي کارشناسان شرکت مهاجر بعنوان مرکز مشاوره و فروش انواع دستگاه‌هاي سرمايش و گرمايش اقدام فرماييد.

  14. قبل از انتخاب و سفارش خريد هر يک از داکت اسپليت‌ها علاوه بر موضوع ابعاد دستگاه داخلي، به موضوع تک فاز يا سه فاز بودن برق مورد نياز آن و همچنين آمپر (A) برق مصرفي آن، با در نظر گرفتن توان و مشخصات کنتور برق واحد خود دقت فرماييد.

  15. روش تامين هواي گرم در داکت اسپليت‌ها معمولا به 2 روش استفاده از کويل آبگرم و يا استفاده از هيت پمپ مي‌باشد. (البته سيال درون هيت پمپ‌ها در شرايط يخبندان شديد زمستان ممکن است منجمد شده و سيستم گرمايش هيت پمپ از کارايي خارج شود.)

  16. در گروه داکت اسپيلت‌هاي سايت مرجع مهاجر، اطلاعات فني و قيمت‌هاي ده‌ها مدل از انواع داکت اسپيلت‌هاي کانالي از معروف‌ترين برندهاي خارجي با گارانتي اصلي جهت بررسي و خريد شما کارشناسان و کارفرمايان گرامي ارائه گرديده است.

  1K cal=4BTU