لطفا برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید 1. نکات مهم انتخاب انواع عايق حرارتي ساختمان :

  1. به طور کلي در تاسيسات حرارتي و برودتي ساختمان ها به منظور کم کردن اتلاف حرارت و کاهش مصرف انرژي، نفوذ رطوبت، انتقال صدا در سطوح ساختمان، لوله ها، مخازن وکانال ها، از مواد و مصالحي به نام عايق استفاده مي شود. استفاده از عايق ها علاوه بر تاسيسات گرمايش و سرمايش ساختمان ها در صنايع مختلفي مانند صنايع پتروشيمي، نفت ، شيميايي، خودرو سازي، کشتي سازي، هواپيما سازي، نيروگاهي و دارو سازي کاربرد دارد.

  2. سير تکاملي عايق ها، مسيري طولاني را طي مي کند که  از جمله آنها دوران گذار از عايق هاي معدني مانند پشم شيشه و پشم سنگ بوده است و هم اکنون به نسل جديدي از عايق که  به عايق هاي پليمري موسوم است منتهي مي گردد. عايق هاي پليمري داراي  مزاياي بسياري از جمله سهولت نصب، انعطاف پذيري، سبک وزني  و ... هستند.

  3. براي تعيين ضخامت عايق حرارتي مورد نياز در تاسيسات ساختمان عوامل مختلفي از جمله اختلاف دماي سيال نسبت به محيط، ضريب انتقال حرارت عايق، نوع و روکش عايق و .... موثر مي باشد.

  4. چنانچه براي جداره هاي ساختمان عايق کاري لازم باشد، جهت جلوگيري از پديده ميعان (بين ديوار و عايق) ابتدا لازم مي باشد دماي عايق حرارتي ساختمان هواي مرطوب محل با جداول عايق مربوطه بررسي گردد.


  انواع عايق حرارتي:

  عايق حرارتي را مي توان بر اساس جنس، عملکرد، شکل و نحوه استفاده دسته بندي نمود.
  عايق هاي الاستومريک سلول بسته که نسل جديد عايق حرارتي و برودتي مي باشند، به منظور جلوگيري از مشکلات ناشي از ذخيره سازي انرژي در تهويه مطبوع و تجهيزات سرمايشي مورد استفاده قرار مي گيرند در انواع مختلفي به صورت رول و لوله اي جهت نصب روي لوله هاي فولادي و مسي در سايز هاي مختلف و براي عايق کاري روي سطوح مختلف و با ضخامت هاي مختلف عرضه مي شوند. اين عايق ها به دليل خواص فيزيکي و مکانيکي منحصر به فرد خود جايگاه ويژه اي در صنعت و ساختمان دارند که اکنون برخي از اين خواص رابررسي مي کنيم:
  • ضريب انتقال حرارت:
   پبسته بودن منافذ سلولي اين دسته از عايق ها سبب مي گردد که ضريب هدايت حرارتي در دماي 0 درجه سانتي گراد تقريبا معادل w/mk 0.032 بوده و اين خاصيت را به طور دائم حفظ کنند. علاوه بر آن بسته بودن منافذ مانع شکل گيري پديده کندانس مي شود.
  • طيف دمايي:
   در طيف دمايي (70- تا 120) درجه سانتي گراد هيچ گونه تغييري در خواص فيزيکي و شيميايي اين عايق ها ايجاد نمي شود، در دماي بالا گازهاي سمي از خود توليد نکرده و خاصيت عايق بودن خود را از دست نمي دهند.

  • ضريب انتشار بخار:
   نفوذ بخار آب در عايق هاي سنتي باعث مي شود که خاصيت خود را به مرور از دست بدهند. در عايق هاي الاستومتريک نفوذ پذيري بخار آب بسيار اندک بوده و در نتيجه خاصيت عايق تا مدت زيادي حفظ مي گردد (5 برابرعايق نوع سنتي).

  • اشتعال:
   اين نوع از عايق ها در برابر آتش نه تنها مشتعل نشده بلکه مانع پيشروي آتش نيز مي گردند و در اين زمينه استانداردهاي لازم را دارا هستند.

  • عايق صوتي:
   اين دسته از عايق ها معمولا تا db 32 عايق صوتي هستند.

  • دانسيته:
   محبوس شدن مولکول هاي هوا توسط سلول هاي سازنده اين عايق سبب شده که داراي دانسيته کمي گردند و هر چه دانسيته کمتر گردد ضريب هدايت حرارتي نيز کمتر مي شود.

  • تکنولوژي پاک:
   فوم الاستومريک کم ترين ميزان آلايندگي را در محيط زيست نسبت به ساير فوم ها دارا بوده و با طول عمر بالاي خود در اين زمينه نسبت به ساير محصولات مشابه سرآمد مي گردد.

  • انعطاف پذيري:
   فوم الاستومريک با ويژگي فوق انعطاف پذير و الاستيک بودن خود در کليه سطوح مانند سطوح T شکل و L شکل که اجراي آن دشوار مي گردد، به راحتي و بسيار ساده نصب مي شود و صرفه جويي مناسبي در زمان و نيروي کار صورت گيرد.


  نحوه انتخاب و سفارش عايق ها:

  در انتخاب و سفارش عايق ها بايد به موارد زير توجه داشت:
  اختلاف دماي دو سطح عايق
  ضريب انتقال حرارتي عايق
  جنس عايق و روکش

  نکات مهم در اجراي عايق کاري:

  جنس عايق و روکش آن بايد با آنچه در مقررات ملي ساختمان براي حفظ آن منطقه از ساختمان در برابر آتش مقرر شده مطابق گردد.
  استفاده از مواد و مصالح سوختي به عنوان عايق، روکش عايق و ديگر مواد کمکي مجاز نمي باشد.
  براي لوله هايي که در معرض يخ زدن هستند بايد ضخامت عايق با کارشناسي دقيق انتخاب گرديده يا اينکه از روش هاي ديگري جز عايق کاري استفاده شود.
  ضخامت عايق بر مبناي محاسبات مهندسي تعيين مي شود و دقت داشته باشيد که هميشه ضخامت بيشتر عايق سبب کم شدن اتلاف حرارتي نمي شود.


  W/m.² ?C)/5.678264 = B.T.U./ft.²?F)
  1B.T.U. In./ hr. Ft.² ?F= 0.1442 W/mK 1B.T.U. /hr.Ft²= 3.155 W/M.²1
  1Kj/M2 =0.0881B.T.U/F
  1B.T.U. /Lb. ?F= 4.187 KJ/ K