لطفا برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید 1.      نکات مهم انتخاب انواع شوفاژ و رادياتور فولادي، پنلي، برقي:

     به طور کلي، يکي از قديمي‌ترين روش‌هاي گرمايش در آپارتمان‌هاي مسکوني، اداري، مدارس و فروشگاه‌ها استفاده از انواع رادياتورهاي شوفاژ است.گرماي رادياتورها از طريق انتقال حرارت و جابه‌جايي در هواي مجاور آن‌ها توزيع مي‌گردد.

     پس از گرم شدن هوا در مجاورت پره‌هاي رادياتورهاي شوفاژ به دليل سبکي هواي گرم، هواي گرم به طرف بالا حرکت مي‌کند و هواي سرد جايگزين آن مي‌گردد و اين جريان پيوسته هوا باعث گرم شدن تدريجي دماي هواي اتاق مي‌شود.

     آب موجود در شوفاژ در سيستم حرارت مرکزي ساختمان (موتور خانه) توسط تجهيزاتي مثل مشعل و ديگ گرم مي‌شود و آب گرم‌ شده در موتور خانه توسط پمپ به قسمت‌هاي مختلف ساختمان هدايت مي‌شود و وارد رادياتورهاي هر قسمت از ساختمان شده و گرماي خود را از طريق رادياتورهاي شوفاژ به محيط منتقل مي‌کند.

     بهترين مکان براي استفاده از رادياتورهاي شوفاژ مکان‌هايي است که نياز به کنترل دقيق دما و رطوبت ندارند، چرا که رادياتورهاي شوفاژ قابليت تنظيم درجه حرارت و رطوبت محيط را نداشته و ميزان رطوبت نسبي اتاق را کاهش مي‌دهد (البته امروزه در صورت نصب و استفاده از شير ترموستاتيک رادياتور مي‌توانيد کاملاً دماي محيط خود را تنظيم کنيد).

     توجه: به دليل تجمع هواي گرم در زير سقف، استفاده از رادياتورها فقط در شرايطي که فاصله کف تا سقف محل مورد نظر حداکثر 3 متر باشد مناسب مي‌باشد و براي فضاهايي با ارتفاع سقف بيش‌تر، استفاده از وسايل گرمايشي دمنده دار مانند فن کويل، هواساز، ايرواشر و .... توصيه مي‌شود.

     رادياتور فولادي به صورت يک بلوک غير قابل تفکيک توليد مي‌گردد. يعني در خارج از کارخانه نمي‌توان به آن‌ها پره اضافه و يا کم کرد. (ولي در مورد رادياتور آلومينيومي اين قابليت وجود دارد.)

     ضخامت هر پره رادياتور فولادي 4.5 سانتي متر است و هر متر مربع از سطح رادياتور فولادي در شرايط معمولي و اختلاف دماي 60 درجه سانتي گراد (بين هواي محيط و آب گرم ورودي به رادياتور ) حدود 440 کيلوکالري در ساعت گرمادهي دارد.

     براي محاسبه تعداد پره‌هاي رادياتور فولادي مورد نياز هريک از فضاهاي ساختمان خود، ضمن اعلام ابعاد و موقعيت مکاني آن با کارشناسان شرکت مشورت کنيد.
     البته براي شرايط آب و هوايي مانند تهران به شرط عدم نفوذ بيش از حد هواي سرد به داخل و وجود فقط يک ديوار در معرض هواي سرد خارج، در طبقات وسط ساختمان مي‌توان به صورت تقريبي براي هر متر مربع از بناي مفيد حدود 85 کيلو کالري و براي طبقه بالاي پارکينگ براي هر متر مربع از بناي مفيد حدود 95 کيلو کالري و همچنين براي واحدهايي که در زير سقف ساختمان واقع شده‌اند حدود 120 کيلوکالري در نظر گرفته شده است. (به ازاء هر ديوار اضافه که با هواي سرد خارج در تماس باشد 20% به مقادير گرمادهي فوق اضافه مي‌شود).
     اکنون مي‌توانيد با ضرب متراژ فضاي مفيد مورد نظر در کيلو کالري گرمايش مورد نياز آن فضا، مقدار گرمايش مورد نياز هريک از فضاهاي ساختمان خود را محاسبه کنيد.
     در پايان با تقسيم عدد گرمايش مورد نياز هريک از فضاها بر گرماي توليدي هر پره از رادياتور انتخابي خود، تعداد پره رادياتور مورد نياز خود را بدست آوريد.


       رادياتور فولادي و فرآيند توليد آن:

     فرآيند توليد رادياتور فولادي نياز به دانش فني پيچيده‌اي نداشته و مراحل آن عمليات متداول در صنايع فلزي اعم از مراحل ورق‌کاري (برش، پرس کاري و فرم دهي)، جوش‌کاري (جوش مقاومتي و جـــــوش (اکسي استيلن) پوشش دهي با رنگ و کنترل کيفيت را شامل بوده و عمده مواد مصرفي از ورق فولادي تشکيل شده است. همچنين در مرحله رنگ آميزي رادياتورهاي فولادي انتخاب رنگ رايج طوسي يا کرم به عهده سازنده يا سفارش دهنده مي‌باشد.


       انواع رادياتور فولادي:

     نوع پنلي رادياتور هاي فولادي از دو ورق آهن پرس شده با ضخامت 1/2mm بروي هم که آب گرم در بين آن دو در جريان است ساخته مي‌شوند. رادياتورهاي پنلي به صورت تک کنوکتور و يا به صورت دو کنوکتور (با عرض دو برابر) توليد مي‌گردند.

     نوع پره‌اي رادياتور فولادي از ورق آهن به ضخامت 1/25mm در اندازه‌هاي مختلفي ساخته مي‌شود، معمولاًرادياتورهاي 600×200 و 500×200 و 300×200 ميلي متر از انواع آن هستندکه عدد 200 ميلي متر نشان دهنده عرض پره‌هاي رادياتور است و اعداد 600، 500 و 300 فاصله محور پايين تا بالاي رادياتور بر حسب ميلي متر است. سطح حرارتي رادياتور فولادي 600×200 معادل0/31 متر مربع و سطح حرارتي رادياتورهاي 500×200 معادل 0/26 متر مربع و سطح حرارتي رادياتور فولادي 300×200 معادل 0/18 متر مربع است. اتصال پره‌هاي رادياتور به يکديگر معمولاً از نوع جوش و يا با استفاده از دنده‌هاي چپ گرد و راست گرد هستند. و ضخامت هر پره رادياتور فولادي معادل 4/5 سانتي متر مي‌باشد.

     رادياتورهاي پره‌اي فولادي نيز به دليل اين که بصورت پره‌اي ساخته مي‌گردند مي‌توانند سطح حرارتي خوبي را در فضاي نسبتاً کمي ايجاد کنند.


      مزايا و معايب رادياتور پنلي:

     شوفاژ و رادياتور فولادي، پنلي، برقي رادياتور هاي پنلي در اکثر مواقع از جنس فولاد هستند و امروزه استفاده از آن‌ها در اکثر کشورهاي اروپايي رواج پيدا کرده است. به طوري که استفاده از رادياتورهاي پنلي يا پنل رادياتورها که در گروه رادياتورهاي فولادي عرضه مي‌شوند، به دليل ظرافت و زيبايي بيش‌تر و قيمت مناسب‌تر نسبت به انواع ديگر رادياتور فولادي درحال افزايش است.

     از ويژگي‌ها و مزاياي رادياتور پنلي مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:

    يکنواختي بيش‌تر در گرمايش محيط نسبت به رادياتورهاي پره‌اي
    سطح تابش يکنواخت و گسترده و باطبع گرماي تابشي بيش‌تر نسبت به انواع رادياتور پره‌اي (هر چه سهم نوع گرمايش تابشي نسبت به گرمايش همرفتي بيش‌تر باشد، از نظر فيزيولوژي بدن انسان دل پذيرتر خواهد بود.).
    زيبايي ظاهر و تناسب با اغلب طرح‌هاي دکوراسيون داخلي
    نصب يک پارچه و آب بندي خوب
    امکان نصب از هر طرف رادياتور


     همچنين رادياتور پنلي داراي معايب و نقاط ضعفي به شرح زير است:

    به علت استفاده از فولاد، امکان زنگ زدن و سوراخ شدگي نسبت به انواع آلومنيومي به ويژه در بلند مدت وجود دارد.

    در صورت آسيب و سوراخ شدن پنل رادياتور امکان تعمير مقرون به صرفه تقريباً وجود ندارد. (کل پنل بايد تعويض شود.)

    امکان افزايش يا کاهش ظرفيت حرارتي رادياتور به پنل وجود ندارد. (در چنين مواردي مي‌توان با انشعاب از لوله رفت و برگشت شوفاژ و استفاده از پنل رادياتور جداگانه، ظرفيت حرارتي را افزايش داد.)


       انتخاب رادياتور پنلي و فولادي:

     با توجه به ابعاد محل نصب و محاسبه اتلاف حرارتي فضاي مورد نظر مي‌توانيد تعداد پره‌هاي رادياتور مورد نياز خود را با توجه به شکل، ابعاد و ميزان گرمادهي هر مدل رادياتور انتخاب کنيد.


       نکاتي در رابطه با انتخاب رادياتور پنلي و فولادي:

     طبق معمول تأکيد ما بر محاسبه دقيق بارهاي حرارتي ساختمان توسط نرم افزار و نيز تأييد نتايج محاسبات توسط يک مهندس تأسيسات است. که در اين صورت قطعا هزينه‌هاي شما در کل کاهش مي‌يابد.

     لازم است رادياتورها را در مرزهاي سرد ساختمان (زير پنجره‌ها و نزديک جداره‌هاي خارجي بنا) تعبيه گردد.

     امروزه با توجه به هزينه‌هاي سنگين سوخت از يک طرف و همچنين پديده گرمايش زمين از طرف ديگر، استفاده از شيرهاي ترموستاتيک رادياتور به جاي شيرهاي معمولي براي رادياتور ها يک اجبار يا يک انتخاب کاملاً هوشمندانه و اقتصادي بوده و به شدت از هزينه قبوض گاز شما کم مي‌شود و همچنين در افزايش عمر موتور خانه و پکيج نيز تأثير محسوس دارد.

     استفاده از شير هواگيري خودکار رادياتور باعث سهولت در عمل هواگيري مي‌گردد و به علاوه خطر نشت آب از رادياتور به مبلمان و اثاثيه را جدا کاهش مي‌دهد.

     هواگيري مرتب و به موقع از مهم‌ترين اصول نگهداري تجهيزات گرمايشي بوده است و توجه کنيد هواگيري اصولي و به موقع سيستم مدار گرمايش هر سال در اول فصل سرما در حالتي که پمپ گردش آب رادياتورها را خاموش نموده باشيد با دقت انجام شود.


       انتخاب محل نصب رادياتورها:

     در فصل زمستان دائما توسط رادياتور شوفاژ گرما به اتاق افزوده مي‌گردد، ولي دماي اتاق بالا نمي‌رود و اين دما ثابت است. به اين دليل است که بخش بيش‌تري از گرماي توليد شده تلف مي‌گردد.

     تلفات حرارتي از دو طريق انجام مي‌شود. يکي تلفات حرارتي ناشي از جداره‌ها از قبيل سقف - کف و ديوار و پنجره و ... ديگري تلفات حرارتي ناشي از نفوذ هواي سرد از درزهاي پنجره است.

     به عبارت ديگر چه بخواهيم و نخواهيم اين تلفات حرارتي انجام مي‌شود. البته ما مي‌توانيم با استفاده از پنجره‌هاي UPVC دوجداره و شير ترموستاتيک رادياتور ميزان تلفات حرارتي را کم کنيم ولي نمي‌توانيم آن را به طور کامل حذف کنيم.

     ارتفاع بلوک‌هاي رادياتورهاي فولادي پس از نصب روي پايه مربوطه 6 سانتي متر بيش‌تر از ارتفاع کل هر پره است، بنابراين در هنگام برآورد ارتفاع مورد نياز براي نصب رادياتور فولادي و پنلي، جهت عدم برخورد با بازشوي پنجره‌ها به اين موضوع دقت کافي مبذول کنيد.


       رادياتور برقي:

     رادياتور برقي که با نام رادياتور روغني و همچنين شوفاژ برقي نيز شناخته مي‌شود داراي شکل کلي شبکه‌هاي رادياتور است و درون آن به جاي آب از روغن پر شده است. المنت‌هاي قرار گرفته در رادياتور موجب گرم شدن روغن و حرکت آن در پره‌هاي رادياتور شده و گرم شدن پره‌هاي رادياتور موجب گرم شدن محيط مي‌گردد. روغن در اين دستگاه ناقل گرما بوده و دائمي است و هيچ زمان نياز به تعويض ندارد.

     المنت گرم کننده روغن در داخل رادياتور برقي قرار گرفته است و با گرم شدن روغن توسط سيستم کانوکشن، روغن گرم به بالا و روغن سرد به پايين دستگاه منتقل مي‌گردد و اين چرخه به طور مستمر ادامه پيدا مي‌کند. ظرفيت گرمايي روغن موجب جذب انرژي بيش‌تر در حجم کم‌تر (نسبت به آب) مي‌شود. مسلما رادياتور برقي در مقايسه با بخاري گازي داراي ايمني بيش‌تر و البته هزينه برق مصرفي بالاتري است و به همين دليل توصيه مي‌گردد به طور گسترده در اتاق خواب و اتاق‌هايي با سايز کوچک تا متوسط مورد استفاده مي‌باشد، چرا که اصولا بخاري‌هاي گازي و خصوصا مدل‌هاي بدون دودکش آن‌ها از نظر ايمني نبايد در اتاق خواب استفاده گردد.

     رادياتورهاي برقي معمولا داراي 5 تا 15 پره و توان مصرفي 900 تا 2000 وات است. اين دستگاه معمولا داراي ترموستات خاموش و روشن شدن خودکار و دو حالت گرمايي (کم و زياد) و در بعضي از مدل‌ها داراي فن جهت تسريع توزيع هواي گرم است.

     رادياتور برقي جهت گرمايش مطلوب و پيوسته در محيط‌هايي با اندازه کوچک تا متوسط مناسب بوده و به دليل عدم ارتباط مسقيم با المنت يا عوامل گرمازا داراي ايمني بيش‌تري است (همچينن برخي از رادياتورهاي برقي داراي حوله خشک کن هستند.)


       روش انتخاب رادياتور برقي:

     رادياتور برقي 5 تا 7 پره مناسب اتاق 6 تا 8 متر مربع با ارتفاع سقف حدود 2.8 متر مي‌باشد.

     رادياتور برقي 7 تا 9 پره مناسب اتاق 8 تا 10 متر مربع با ارتفاع سقف حدود 2.8 متر مي‌باشد.

     رادياتور برقي 9 تا 11 پره مناسب اتاق 10 تا 12 متر مربع با ارتفاع سقف حدود 2.8 متر مي‌باشد.

     رادياتور برقي 11 تا 13 پره مناسب اتاق 12 تا 15 متر مربع با ارتفاع سقف حدود 2.8 متر مي‌باشد.


  4BTU=1K cal