لطفا برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید 1. نکات مهم انتخاب انواع  ديگ بخار:

  1. ديگ بخار به عنوان يکي از مهم‌ترين تجهيزات گرمايشي وظيفه توليد بخار جهت استفاده در صنعت و برخي از سيستم‌هاي تهويه مطبوع را بعهده دارد.
  2. ديگ بخار را مي‌توان بر اساس کارکرد صرف نظر از ظرفيت، ابعاد و فشار کاري به دو دسته «واترتيوپ» و «فايرتيوپ» دسته بندي نمود.
  3. ديگ‌هاي فايرتيوپ، خود به دو گروه Wet Back و Dry Back تقسيم مي‌شوند.
  4. در ديگ‌هاي Dry Back يا عقب خشک انتهاي لوله پاس‌هاي 2 و 3 هردو به يک سطح شبکه متصل مي‌شوند که بدليل اختلاف دما در پاس 2 (1000°c) و پاس 3 (250°c) احتمال دارد سطح اين شبکه دچار تنش و در نهايت نشتي گردد. همچنين ديگ‌هاي عقب خشک نيازمند عايق کاري و انجام تعميرات بر روي مواد نسوز طاقچه جداکننده پاس 3 و 2 در فواصل زماني کوتاه مي‌باشند که سبب بالا رفتن هزينه‌هاي تعميرات و نگهداري مي‌گردد. بر اين اساس و با توجه به اهميت سطوح انتفال حرارت و استفاده از ديواره عقب ديگ جهت تبادل حرارت عمدتا از ديگ بخار وت بک wet back استفاده مي‌گردد.

  در انتخاب و سفارش ديگ بخار بايد به موارد زير توجه نمود:

  1. هنگام انتخاب ديگ بخار فايرتيوپ علاوه بر ظرفيت وفشارکارديگ موارد مهم ديگري مانند تعداد پاس‌هاي محفظه احتراق ديگ، وت بک يا دراي بک بودن ديگ و نوع سوخت ومشعل را نيز بايد مورد توجه قرار دهيد. (ظرفيت اسمي مشعل حدود 20 درصد بيش‌تر از ظرفيت ديگ در نظر گرفته شود.)
  2. جهت کسب اطلاعات بيشتر در خصوص انتخاب و سفارش ديگ بخار مي‌توانيد با کارشناسان شرکتز فني - مهندسي مهاجر تماس حاصل فرمائيد.
  3. همچنين کيفيت تجهيزات جانبي از قبيل پمپ آب تغذيه، سوپاپ اطمينان، شيرتک ضرب تخليه، پرشر سوئيچ‌ها، لِول کنترل‌ها، شير يک طرفه تغذيه، شير اصلي خروجي بخار، تابلو برق، الکترود مصرفي و حتي نحوه ساخت و مونتاژ تيوپ‌هاي ديگ ازعوامل مهم تضمين عملکرد پايدار ديگ بخار مي‌باشند.
  4. براساس استانداردهاي پذيرفته شده بين المللي بطور کلي در ساخت ديگ بخار فولادي جنس بدنه (shell)، کوره يا محفظه احتراق و شبکه‌ها بايد از فولادهاي آلياژي مخصوص ساخت مخازن تحت حرارت و فشار مطابق DIN 17MN4 و يا ASMEA516/G70 و براي جنس لوله‌ها يا تيوپ‌هاي بويلر از لوله‌هاي آتش خوار بدون درز DIN ST 35.8 باشد.
  5. يکي از مهم‌ترين نکات در طراحي و توليد ديگ بخار،  منطبق بودن کليه قسمت‌هاي ساخت، اجرا، قطعات، کنترل، دسترسي، تست و ... با استانداردهاي مدون و شناخته شده و همچنين نقشه‌هاي اجرايي ساخت و طراحي بويلر از برندهاي تاييد شده بين المللي است، بعبارت ديگر صرف بهره گيري از نوع مرغوب فولادهاي آلياژي و لوله‌هاي آتش خوار گفته شده در بالا به تنهايي نمي‌تواند تضمين کننده عملکرد، راندمان و طول عمر مفيد بويلر باشد، بلکه لازم است ساخت بويلر با استفاده از نقشه‌هاي تاييد شده و نيز به روش‌هاي تعريف شده و مورد قبول استانداردهاي بين المللي انجام پذيرد. اين نکته تا آن‌جا اهميت دارد که ساخت بويلر بدون نقشه‌هاي مدون و تاييد شده به هيچ وجه قابل توجيه نيست.

  در خريد و نصب ديگ بخار بايد به موارد زير توجه داشت:

  1. قابليت دسترسي به قسمت‌هاي گوناگون بويلر و وجود دريچه‌هاي هدهول، هندهول، من‌هول در قسمت‌هاي مختلف جهت سرويس‌هاي دوره‌اي و حتي تعويض احتمالي تيوپ‌هاي معيوب.
  2. ابعاد کامل ديگ بخار با تجهيزات جانبي و وزن آن‌ها جهت ورود به موتور خانه و نصب در محل بررسي گردد.
  3. در موتور خانه‌هايي که از ديگ بخار استفاده مي‌گردد حتما از دستگاه‌هاي سختي گير يا رسوب زدا و دي اريتور در مسير آب تغديه ديگ استفاده گردد. حداکثر سختي آب مجاز ديگ‌هاي بخار 20PPM مي‌باشد.

    مهم‌ترين عواملي که باعث افزايش طول عمر ديگ‌هاي بخار مي‌گردد عبارتند از:

  1. طراحي و ساخت ديگ بر اساس نقشه‌هاي ساخت تاييد شده و نيز طبق روش‌هاي مورد قبول ارائه شده در استانداردهاي بين المللي
  2. استفاده از فولادهاي آلياژي و لوله‌هاي آتش خوار عنوان شده در رديف 7، سطح حرارتي کافي تيوپ‌ها، تعداد پاس‌هاي ديگ بخار
  3. انتخاب مشعل با ظرفيت محاسبه شده مناسب گرمايش ديگ (حداکثر 20 درصد بيش‌تر از ظرفيت ديگ بخار)
  4. تنظيم بودن شعله مشعل (آبي سوز بودن و جريان طولي مستقيم شعله مشعل در ديگ بخار)
  5. در صورت استفاده از مشعل گازوئيل سوز، نوع و زاويه پاشش سوخت از نازل گازوئيل مشعل، بر اساس قطر و طول محفظه احتراق ديگ و بنا به پيشنهاد کارخانه سازنده ديگ تعيين مي‌شود.
  6.  محاسبه و اجراي دقيق دودکش از نظر قطر و ارتفاع مکش دود با توجه به حجم هواي احتراقي
  7. انجام بازرسي‌ها و سرويس‌هاي دوره‌اي خصوصا در رابطه با چگونگي و نحوه احتراق مشعل در ديگ آبگرم فولادي، عملکرد صحيح سطح کنترل‌ها، شير اطمينان، ترموستات‌ها و...

  سخني با کارفرمايان، مشاوران و پيمانکاران محترم پروژه‌ها:

     با توجه به تنوع و گستردگي محصولات و برندهاي ارائه شده در سايت شرکت مهاجر از يک طرف و توانايي اين شرکت در ارائه بيش‌ترين تخفيف‌ها همراه با گارانتي اصلي شرکت‌هاي توليد کننده ( بدليل ارتباطات و سفارشات مداوم شرکت مهاجر با توليد کنندگان معتبر)، شما مي‌توانيد کليه تجهيزات مورد نياز سرمايش و گرمايش پروژه خود، از برندهاي مختلف را بصورت يک‌جا از طريق شرکت مهاجر تهيه نموده و خود را از دردسرهاي تماس و پيگيري با توليد کنندگان مختلف معاف نماييد.
     همچنين بمنظور ايجاد بيش‌ترين حس اعتماد و اطمينان خاطر شما عزيزان، شرکت فني - مهندسي مهاجر قادر به ارائه فاکتور و برگه گارانتي شرکت سازنده محصولات بنام شما يا شرکت شما، همزمان با تحويل کالا نيز مي‌باشد.


  1Atm.=1.013 Bar         Kw*860=K.cal
  1Atm.=14.7 P.S.I         1HP(boiler)=9.809 Kw