لطفا برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید 1. نکات مهم انتخاب انواع ايرواشر :

  1. هواشور يا ايرواشر Air Washer دستگاهي است که براي خنک کردن و زدودن آلودگي هاي هوا بوسيله پاشش پودر آب روي هواي عبوري به کار مي رود.ايرواشرها مي توانند به صورت يک دستگاه مستقل و يا به عنوان جزئي از هواساز و ديگر سيستم هاي تهويه مطبوع مورد بهره برداري قرار گيرند.

  2. ايرواشرها داراي انواع آپارتماني و صنعتي بوده که در مدل هاي افقي يا عمودي ،روبروزن يا بالا زن، مجهز به کويل گرمايشي يا فاقد کويل گرمايشي ارائه مي گردند.

  3. ايرواشرها را مي توان در اکثر نقاط و شهرهاي ايران که در تابستان داراي آب و هواي خشک (رطوبت نسبي هوا کمتر از 40% تا 45% ) باشد مورد استفاده قرار داد.

  4. از آنجا که عملکرد سرمايشي ايرواشر ها مبتني بر روش سرمايش تبخيري مانند کولرهاي آبي مي باشد، نبايد از آنها انتظار ايجاد سرمايش قوي مانند سيستم هاي سرمايش تراکمي يا جذبي يا داکت اسپليت ها و اسپليت ها را داشته باشيم.

  5. اخيرابرخي توليد کنندگان ايرواشر به منظور کاهش دماي آب و درنتيجه امکان کاهش دماي هواي سرد خروجي از ايرواشر، بر اساس سفارش مشتري اقدام به محاسبه و نصب سيستم تبريد تراکمي تکميلي جهت کاهش دماي آب مي کنند که با اين روش عملاً ترکيبي از سيستم تبريد تراکمي و تبخيري ايجاد مي کنند.

  6. نحوه کارکرد:

   هواي گرم تابستان توسط فن ايرواشر به داخل دستگاه مکيده مي گردد. ايرواشرها با استفاده از پمپ آب قوي و نازل هاي خود هوا را شستشو داده و خنک مي کنند، ذرات گرد و غبار و آلودگي هاي موجود در هوا پس از برخورد با ذرات پودري آب که از نازل ها پاشيده شده اند، از هوا زدوده شده و هواي خنک و تميز از ايرواشر خارج مي شود. تبادل حرارتي هوا با ذرات آب و غبارگيري آن باعث خنک شدن هواي خروجي از ايرواشر در تابستان مي شود.

  7. اجزا مهم ايرواشر با توجه به اينکه به صورت مستقل و يا در تعامل با بقيه سيستم هاي تهويه مطبوع قرار مي گيردشامل: بدنه، الکتروموتور، فن، فيلترهاي تصفيه هوا، نازل ها، پمپ آب، تشتک، ديفيوز (پخش کننده هوا)، کويل آب گرم و تيغه هاي قطره گيراست.

  8. مزاياي دستگاه ايرواشر:

   استفاده از کانالبراي تهويه و تبادل حرارت در ساختمان که خود مزايايي مانند : افزايش فضاي مفيد ساختمان به علت استفاده از فضاي پرت سقف، چرخش و تصفيه کامل هوا از آلودگي ها، استفاده از هواي تازه بيرون و افزايش اکسيژن محيط و...را دارد.

   • امکان نصب دستگاه ايرواشر بصورت متمرکز در فضاهاي پرت ساختمان و سهولت دسترسي براي تعميرات نگهداري
   • مصرف بهينه برق و هزينه هاي کمتر قبوض (برق در تابستان و گاز در زمستان) نسبت به سيستم هاي تراکمي داراي کمپرسور
   • مصرف بهينه آب در ايرواشر نسبت به کولرهاي آبي
   • تأمين رطوبت مورد نياز ساختمان و ساکنين در گرماي خشک تابستان
   • هزينه هاي نگهداري و تأمين قطعات يدکي ايرواشرها به مراتب کمتر از سيستم هايي نظير کولر گازي و چيلر است.
   • به علت تمرکز دستگاه هاي گرمايشي و سرمايشي در يک دستگاه، دردسرهاي اجرايي و هزينه هاي نگهداري دستگاه هاي متعدد اتاقي(شوفاژ و فن کويل ) حذف مي گردد.
   • امکان کنترل حرارت و رطوبت و اتوماسيون دستگاه هاي حرارتي و برودتي(ايرواشر و زنت) نسبت به اين آيتم ها
   • حذف رايزرهاي آب شوفاژ و لوله ها از کف و در نتيجه کاهش دردسر کف سازي ضخيم و کاهش بارهاي مرده ساختمان
   • هزينه اوليه مناسب و منطقي مخصوصا در فضاهاي بزرگ.توضيح اينکه هر چه وسعت و حجم فضاي ساختمان بزرگتر مي گردد، تفاوت قيمت اوليه و تفاوت هزينه هاي برق و انرژي بين ايرواشر(زنت) و ساير سيستم هاي تراکمي بيشتر مي گردد.براي مثال سرمايش و گرمايش فضاهاي بزرگ مانند مساجد، سالن ها، کارخانجات و سوله ها با استفاده از سيستم هاي تراکمي (مانند پکيج يونيت يا چيلر يا ...) بسيار پرهزينه بوده و هزينه اوليه خريد و نصب اين دستگاه ها هم بالاست لکن با هزينه اي حتي در حد يک دهم اين سيستم ها مي توان از ايرواشر ها استفاده کرد.
   • استفاده از برق تک فاز بويژه در سيستم هاي آپارتماني : اکثر سيستم هاي تراکمي(مانند کولرهاي گازي) از ظرفيت 36000بي تي يو به بالا، از برق سه فاز استفاده مي کنند يعني براي مثال براي آپارتماني با حدود 100متر مربع به بالا بايد از برق سه فاز استفاده گردد. ليکن چنانچه از ايرواشر استفاده کنيم حتي براي آپارتمان هاي 300متر مربعي هم نيازي به برق سه فاز وجود ندارد.
   • گرمايش و سرمايش ايرواشرها به سرعت انجام مي شود يعني براي فضاهايي که از آنها استفاده منقطع مي شود (مدارس،مساجد و...) مناسب هستند.همچنين در ساختمان هاي مسکوني نيازي به روشن بودن دايمي سيستم در مواقعي که ساکنين در آن حضور ندارند نيست و اين خود باعث کاهش مصرف انرژي مي باشد.همچنين گرما و سرما به صورت همگن و يکنواخت در ساختمان توزيع مي گردد.

  9. معايب دستگاه ايرواشر:

   • اصولا سرمايش ايرواشر و زنت به کيفيت کولر گازي يا چيلر نيست . بويژه در ساعات خيلي گرم روز يا در روزهاي خيلي گرم در شهرهاي گرمسيري(مانند قم) راندمان سرمايش دستگاه کم مي شود.
   • آب باعث دردسرهاي خاص خود بويژه در نگهداري دستگاه ها است.
   • براي کاربري هايي که گرماي نهان زياد دارد(مانند محل پخت و پز،اماکني که در آن تعداد افراد زيادي بصورت متراکم حضور بيش از نيم ساعت دارند و اصولا هر جايي که بخار آب وجود دارد) سرمايش ايرواشر(و زنت) فاقد کيفيت لازم مي باشد.
   • در مناطق مرطوب و شرجي(مانند شمال و جنوب کشور) نمي توان از اين دستگاه ها انتظار سرمايش مناسب داشت.

  10. رطوبت گيري:

   عمل رطوبت زدايي در ايرواشرها زماني ميسر مي باشد که دماي آب اسپري شده کمتر از دماي مرطوب هواي ورودي باشد. هرچه آب اسپري شده سردتر باشدرطوبت گيري آن بيشتر شده و هوا خنک تر مي شود.

  11. در انتخاب ايرواشر علاوه بر حجم هوادهي دستگاه (m3/hr - CFM) بايد به موارد زير توجه کردد:

   • قدرت موتور، حجم هوادهي و فشار استاتيکي مورد نياز فن ايرواشر
   • روبروزن يا بالا زن بودن دستگاه
   • افقي و يا عمودي بودن ايرواشر مورد نياز پروژه
   • دارا بودن يا عدم وجود کويل گرمايشي و ظرفيت کويل گرمايشي
   • محل نصب و شرايط اقليمي محيط نصب ايرواشر
   • محاسبات دقيق و اجراي اصولي سيستم کانال ها ي توزيع هواي ايرواشرها (به توضيحات ارائه شده گروه کانال ها و دريچه هاي هوا در بخش تجهيزات تکميلي همين سايت مراجعه کنيد)

  12. کنترل خوردگي در ايرواشر:

   کنترل خوردگي در هر سيستم فلزي که با آب کار مي کند امري واجب و ضروري مي باشد. دي اکسيد کربن، و دي اکسيد گوگرد و ديگر گازهاي خورنده مي توانند در اثر حل شدن در آب مشکلات جدي به وجود آورند. مجموع اين مواد اسيد رقيق و ملايمي را تشکيل مي دهند که به آساني به سطوح حفاظت نشده حمله کرده و باعث خوردگي مي شوند، و از مشخصه هاي آن افت فشار در نازل است. براي اصلاح اين وضعيت يک پوشش بازدارنده خوردگي روي سطح فلز مي کشند که در اين حالت PH آب را تا حدود 9 افزايش مي دهد. اين مقدار PH اسيدهاي سطح را خنثي کرده و رشد باکتري در سيستم ايرواشر را به تعويق مي اندازد.

  13. کنترل پرز و بخار روغن در ايرواشرها: روغن هايي که در بخار هوا وجود دارند از کارکرد ماشين آلات در سرعت هاي بالا به وجود مي آيند. ذرات روغن باعث اختلال در عملکرد سيستم هستند. اين اشکال مي تواند توسط جدا کننده هاي روغن برطرف شود. اين مواد روغن را از لجن و کثافات آب گرفته و به روي آب مي آورند و با سرريز از سيستم خارج مي کنند. اگر روغن در سيستم باقي بماند سيستم به نقطه اي مي رسد که مجبور به خاموش شدن مي گردد.

  14. کنترل بو در ايرواشرها:

   ايرواشر هوا را به بيرون مي دهد يعني جايي که مردم در آنجا تنفس مي کنند، به اين دليل هوا بايد تميز و عاري از هر گونه بو بوده و آلودگي گردد . ايرواشرها به سرعت لزج شده و بو مي گيرند. براي رفع اين مشکل از اکسيدکننده هاي با بوي کم مانند پراکسيد هيدروژن و بروم استفاده مي کنند به طوري که اين مواد را 2 بار در هفته به سيستم ايرواشر تزريق مي کنند.

  15. جمع بندي:

   سيستم هاي تبخيري مانند ايرواشر و زنت براي مناطق گرم و خشک مناسب مي باشند. اين سيستم ها بويژه براي ساختمان هاي بزرگ با سقف هاي بلند مانند سالن ها، مساجد، سوله ها و... نسبت به سيستم هاي تبريد تراکمي(کولر گازي و چيلرها) مقرون به صرفه مي گردد.هزينه برق مصرفي اين دستگاه ها کمتر از يک چهارم کولرهاي گازي و چيلرهاي تراکمي است.

  1M³ = 35.315 Ft.³ 1K.Cal. = 4 B.T.U. 1 Atm. = 14.7 P.S.I. 1 G.P.M. X 0.2271 = 1M³/hr 12000 B.T.U. = 1Ton of Ref. 1M³/hr = 0.588 C.F.M