لطفا برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید 1. راهنماي خريد کولر گازي و اسپليت

  اطلاعاتي که بايد براي خريد کولرهاي گازي داشته باشيم به شرح ذيل ‌ارائه مي‌شود:

  براي خريد کولر گازي ابتدا بايد نوع کاربري محل مشخص شود؛ براي منازل مسکوني 500 - 300 BTU، براي دفاتر اداري 800 - 500 BTU و براي فروشگاه‌ها 800 BTU به ازاي هر m2 در نظر گرفته مي‌شود البته جايگيري واحد در طبقات ساختمان، ارتفاع سقف، ميزان نورگيري، تعداد و ابعاد پنجره‌ها، ابعاد در ورودي، وجود وسايل گرمازا و سرمازا، عمومي و يا خصوصي بودن اماکن و تعداد افراد حاضر در محيط در واحد‌هاي مسکوني، اداري و تجاري تاثير بسزايي در نحوه‌ي محاسبه‌ي ظرفيت کولر گازي مناسب دارد.


  کولرهاي گازي و اسپليت‌ها به پنج دسته تقسيم مي‌شوند که در ذيل به آن‌ها اشاره شده است:

  کولر گازي ديواري:

  اسپليت ديواري از پرمصرف‌ترين سيستم‌هاي خنک‌ کننده‌ي کوچک در دنيا محسوب‌ مي‌شود که از دو قسمت يونيت داخلي و کندانسور خارجي تشکيل شده است که توسط دو لوله مسي با يکديگر ارتباط پيدا مي‌کنند؛ در ضمن اين نوع از کولر گازي بايد در ارتفاع 2.60 از زمين نصب گردد. «خنک کنندگي» و «استهلاک کم» اين دستگاه را نزد مصرف کنندگان محبوب‌تر از انواع ديگر کولر‌هاي گازي قرار داده است. ظرفيت اين نوع از اسپليت از 9000 تا 36000 BTU مي‌باشد و برق  مصرفي اين دستگاه تک فاز است.


  کولر گازي پنجره‌اي:

  کولر گازي پنجره اي بيش‌تر در مناطق جنوب کشور استفاده ‌مي‌شود که به علت شدت صداي (db) بالا و مصرف برق زياد استفاده از اين کولرها طي 2 -3 سال گذشته منسوخ شده و جايگاه خود را به کولرهاي گازي ديواري داده‌اند. ظرفيت اين نوع از کولر اسپليت از 12000 تا 30000 BTU مي‌باشد و برق مصرفي اين دستگاه تک فاز است.


  کولر گازي پرتابل:

  کولر گازي پرتابل با ظرفيت سرمايش بسيار پايين (12000 BTU) بيش‌تر در مکان‌هايي مورد استفاده قرار مي‌گيرند که براي قرار دادن کندانسور بيروني دستگاه در فضاي خارجي محدوديت دارند. به همين علت جهت انتقال گرماي محيط به بيرون از لوله‌اي مانند لوله‌ي هود که به پشت دستگاه متصل ‌مي‌شود استفاده‌ مي‌گردد. اين دستگاه‌‌ها براي فضاهاي کوچک مسکوني از 12m2 تا 17m2، اداري 12m2 و فروشگاهي 9m2 استفاده‌ مي‌شود.


  کولر گازي ايستاده:

  اسپليت ايستاده داراي قابليت سرمايش و گرمايش با توان مصرفي بسيار بالا بوده و بيش‌تر در اماکن عمومي، فضاهاي بزرگ و لابي ساختمان‌ها استفاده مي‌شود. ظرفيت کولرهاي گازي ايستاده از 36000 BTU تا 100000 BTU مي‌باشد؛ اين دستگاه‌ها داراي قابليت پرتاب باد بيش‌تري نسبت به کولرهاي ديواري بوده و به همين دليل سرعت خنک کنندگي بيش‌تري دارد. پرتاب باد در جهات مختلف، قابليت نصب در شرايط متفاوت و طراحي زيبا و منحصر به فرد از خصوصيات دستگاه‌هاي ايستاده مي‌باشد.


  کولر گازي چند پنله يا مولتي:

  اسپليت چند پنله با داشتن يک کمپرسور چند پنله قابليت سرمايش با ظرفيت بالا را داشته، ضمن اين‌که فضاي کم‌تري اشغال مي‌کند. در واحدهاي بيروني قابليت‌هاي زير بار رفتن کمپرسورها برابر ميزان مصرف دارد. اين دستگاه‌ها بيش‌تر در هتل‌ها و مراکز اداري بزرگ استفاده مي‌شوند و قابليت استفاده از انواع مختلف پنل‌ها، اشغال فضاي کم‌تر در واحد بيروني، سيستم کامل هوشمند براي ايجاد دماهاي‌ متفاوت در فضاهاي مختلف از ديگر موارد استفاده‌ي پرکاربرد در کولرهاي چند پنله ‌مي‌باشد.


  نوع گاز و تاثير آن در مصرف برق کولرهاي گازي و اسپليت‌ها:

  در سيستم‌هاي اسپليت از دو نوع گاز استفاده مي‌شود:
  • گاز مبرد R22
  • گاز مبرد R410a (سازگار با محيط)


  گاز مبرد R410a (سازگار با محيط):

  گاز مبرد R410a به خاطر جنبش مولکولي بالاتر، باعث کاهش مصرف برق در سيستم‌هاي کولرگازي نسبت به‌ گاز R22 مي‌شود. تقريبا مصرف برق دستگاه با گاز R410a در مقايسه با گاز R22 بيست درصد کم‌تر ‌مي‌باشد. دستگاه‌هايي که از گاز R410a استفاده ‌مي‌کنند توان سرمايشي بالاتري دارند.


  انواع دستگاه‌ها از لحاظ بازه دمايي:

  On/Off - R22
  On/Off - R410a
  Inverter - R410a
  T3 تروپيکال (Tropical - R22)
  پيستوني (Piston - R22)


  مشخصات بازه دمايي:

  بازه دمايي اسپليت On/Off - R22 بين دماي °C0 تا °C42
  بازه دمايي کولر گازي On/Off - R410a بين دماي °C0 تا °C44
  بازه دمايي کولراسپليت Inverter - R410a بين دماي °C3- تا 44°C


  اسپليت‌هاي ديواري حاره‌اي T3 تروپيکال (Tropical - R22):

  دستگاه‌هاي تروپيکال کمپرسور روتاري تيپ T3 با داشتن کمپرسورهاي تروپيکال در دماهاي‌ بالا توان سرمايشي بيش‌تري دارند در صورتي‌ که دستگاه‌هاي مدل T1 در دماهاي بالا جامپ‌ (Jump) کرده و کمپرسور دستگاه از مدار خارج مي‌شود. اين دستگاه به علت استفاده از گاز R410a از توان سرمايشي بالايي برخوردار است.