1. نکات مهم انتخاب انواع رادياتور آلومينيومي :

  1. بطور کلي يکي از روش هاي رايج گرمايش در آپارتمانهاي مسکوني، اداري و فروشگاه ها استفاده از انواع رادياتورها است.

  2. آب موجود در رادياتور در سيستم حرارت مرکزي ساختمان (موتورخانه) توسط تجهيزاتي مثل مشعل و ديگ، گرم مي‌گردد و آب گرم‌ شده در موتورخانه توسط پمپ و لوله ها به قسمت‌هاي مختلف ساختمان هدايت شده و وارد رادياتورهاي هر قسمت مي‌شود؛ اين آب گرم زماني که گرماي خود را از دست داد دوباره به موتورخانه هدايت مي‌گردد تا گرم شده و اين چرخه بارها تکرار مي شود.

  3. بهترين مکان براي استفاده از رادياتورهاي شوفاژ مکان‌هايي است که نياز به کنترل دقيق دما و رطوبت ندارند، چرا که رادياتور قابليت تنظيم درجه حرارت و رطوبت محيط را نداشته و ميزان رطوبت نسبي اتاق را کاهش مي‌دهد. (البته امروزه در صورت نصب و استفاده از شير ترموستاتيک رادياتور مي توانيد کاملاً دماي محيط خود را تنظيم کنيد.)

  4. توجه : به دليل تجمع هواي گرم در زير سقف، استفاده از رادياتور ها فقط در شرايطي که فاصله کف تا سقف محل مورد نظر حداکثر 3 متر باشد مناسب مي باشد وبراي فضاهايي با ارتفاع سقف بيشتر، استفاده از وسايل گرمايشي دمنده دار مانند فن کويل، هواساز، ايرواشرو .... توصيه مي گردد.

   رادياتور آلومينيومي را بهتر بشناسيم :

   • هر پره از رادياتورهاي آلومينيومي که از شمش آلياژ آلومينيوم A413 توليد مي گردد داراي قدرت گرمادهي مشخصي مي باشند (بر اساس اختلاف دماي آب گرم ورودي به رادياتور با دماي هواي محل نصب رادياتور) که البته بايد با ترکيب تعداد پره ها ميزان گرماي مورد نياز را متناسب با فضاي مورد نظر بدست آورد.

   • رادياتورهاي آلومينيومي به علت دارابودن سطوح جانبي، داراي سطح تماس بيشتري با هواي محل نصب، نسبت به رادياتورهاي فولادي هستندواز طرف ديگر به علت هدايت حرارتي بهتر (ضريب هدايت حرارتي آلومينيوم بيشتر از فولاد است)، تبادل حرارتي آن نسبت به رادياتورهاي فولادي نيز بيشتر است. به ترکيب چند پره رادياتور يک بلوک رادياتور مي گويند.

   • هر متر مربع از سطح رادياتور آلومينيومي در شرايط معمولي و با اختلاف دماي 60 درجه سانتي گراد (بين دماي هواي محيط و دماي آب گرم ورودي به رادياتور) حدود 670 کيلوکالري در ساعت گرما ايجاد مي کند.

  5. براي محاسبه تعداد پره هاي رادياتورآلومينيومي شوفاژ مورد نيازهريک از فضاهاي ساختمان خود، ضمن اعلام ابعاد و موقعيت مکاني آن با کارشناسان شرکت مشورت کنيد.

  6. البته براي شرايط آب و هوايي مانند تهران به شرط عدم نفوذ بيش از حد هواي سرد به داخل و وجود فقط يک ديوار در معرض هواي سرد خارج، در طبقات وسط ساختمان مي توان به صورت تقريبي براي هر متر مربع از بناي مفيد حدود 85 کيلوکالري و براي طبقه بالاي پارکينگ براي هر متر مربع از بناي مفيد حدود 95 کيلو کالري و همچنين براي واحدهايي که در زير سقف ساختمان واقع شده اند حدود 120 کيلوکالري در نظر گرفته شود. (به ازاء هر ديوار اضافه که با هواي سرد خارج در تماس باشد 20% به مقادير گرمادهي فوق اضافه مي شود.)

  7. اکنون مي توانيد با ضرب متراژ فضاي مفيد مورد نظر در کيلو کالري گرمايش مورد نياز آن فضا مقدار گرمايش مورد نياز هريک از فضاهاي ساختمان خود را محاسبه کنيد.

  8. در پايان با تقسيم عدد گرمايش مورد نياز هريک از فضاها بر گرماي توليدي هر پره از رادياتور انتخابي خود، تعداد پره رادياتور مورد نياز خود را بدست آوريد.

   مزاياي رادياتور آلومينيومي :

   • رادياتور آلومينيومي به دليل جنس فلز مورد استفاده بسيار سبک است.

   • رادياتور آلومينيومي داراي طول عمر بالا و مقاوم در برابر ترک خوردگي و يا خم شدن است.

   • رادياتور آلومينيومي بسيار سازگار با محيط زيست است چراکه آلومينيوم يک فلز قابل بازيافت مي باشد.

   • امکان کاهش يا افزايش پره رادياتورها و در نتيجه امکان افزايش توان گرمادهي بلوک رادياتور.

   • امکان تعويض پره‌هاي آسيب ديده (اگر يک پره سوراخ گرديد يا به هر دليل آسيب ديد، امکان آنکه فقط همان پره را تعويض کرد وجود دارد.) البته گاهي هزينه بازکردن بلوک و تعويض يک پره بالاتر از خريد و تعويض کل بلوک رادياتور مي‌باشد.

   • راندمان انتقال حرارت بالاتر رادياتور هاي آلومينيومي نسبت به رادياتورهاي فولادي

   • زنگ نزدن رادياتورهاي آلومينيومي در دراز مدت حتي در محيط هاي مرطوب مانند حمام

  9. به طورکلي مي توان گفت رادياتور آلومينيومي سبک تر، زيباتر و ضريب هدايت حرارتي بالاتري نسبت به رادياتور فولادي دارد، ولي از لحاظ قيمت گران تراست.

   رادياتور هاي آلومينيومي از نظر روش توليد به سه دسته تقسيم مي گردد:

   • رادياتورهاي تمام دايکاست
   • رادياتورهاي اکسترود
   • رادياتورهاي دايکاست اکسترود

  10. رادياتورهاي آلومينيومي تمام دايکاست داراي مرغوب ترين روش توليد بوده و هر پره از رادياتور به صورت يکپارچه در قالب دايکاست توليد مي گردد که پس از عمليات تست, فينيشينگ و رنگ آميزي به هم متصل شده و بصورت بلوک هاي 5 پره - 7 پره و 10 پره در بسته بندي قرار گرفته و عرضه مي گردد.( براي استفاده از بلوک رادياتور با تعداد پره هاي متفاوت بايد در محل نصب به پره ها افزوده گردد.)

  11. به استثناء رادياتورهاي اکسترود يا پروفيلي مانند انواع آلفام يا کريستال که پره هاي آنها ثابت و غيرقابل افزايش يا کاهش است در مورد ديگر انواع رادياتورهاي آلومينيومي دايکاست تعداد پره هاي بلوک ها قابل تغيير در محل است.مثلا براي تهيه يک بلوک رادياتور 15 پره ناگزير يک رادياتور 5 پره و يک 10 پره به هم متصل مي گردد و يا براي 20 پره دو بلوک 10 پره را نصاب در زمان نصب به هم متصل مي کند.

  12. در رادياتورهاي دايکاست اکسترود روش توليد تلفيقي از هر دو روش فوق است، به اين ترتيب که قسمت بالا و پايين هر پره به روش دايکاست توليد مي گردد و قسمت وسط هر پره به روش اکسترود و سپس قطعه بالا، وسط و پايين به هم متصل مي گردد.

   انتخاب رادياتور و نکاتي در رابطه با آن :

   • با توجه به ابعاد محل نصب و محاسبه اتلاف حرارتي فضاي مورد نظر مي‌توانيد تعداد پره هاي رادياتور مورد نياز خود را با توجه به شکل، ابعاد و ميزان گرمادهي هر مدل رادياتور انتخاب کنيد.

   • طبق معمول تأکيد ما بر محاسبه دقيق بارهاي حرارتي ساختمان توسط نرم افزار و نيز تأييد نتايج محاسبات توسط يک مهندس تأسيسات است. که در اين صورت قطعا هزينه‌هاي شما در کل کاهش خواهد يافت.

   • توجه : معمولا فاصله لوله هاي آب گرم رفت و برگشت رادياتورهاي آلومينيومي که از ديوار پشت رادياتوربيرون مي آيند 50 سانتي متر مي باشد ولي قبل از انتخاب مدل رادياتور بهتر است فاصله اين لوله ها مجددا کنترل گردند، فاصله لوله هاي بالا و پائين محل نصب رادياتور شما 35 يا 50 يا 60 سانتي متراست؟

   • لازم است رادياتورها را در مرزهاي سرد ساختمان (زير پنجره ها و نزديک جداره هاي خارجي ساختمان) نصب کنيد.

   • امروزه با توجه به هزينه هاي سنگين سوخت از يک طرف و همچنين پديده گرمايش زمين از طرف ديگر، استفاده از شيرهاي ترموستاتيک رادياتور به جاي شير هاي معمولي براي رادياتورها يک اجبار يا يک انتخاب کاملاً هوشمندانه و اقتصادي بوده و به شدت از هزينه قبوض گاز شما کاسته مي شودوهمچنين در افزايش عمر موتورخانه و پکيج نيز تأثير محسوس دارد.

   • استفاده از شير هواگيري خودکار رادياتور باعث سهولت در عمل هواگيري مي گردد و به علاوه خطر نشت آب از رادياتور به مبلمان و اثاثيه را جدا کاهش مي‌دهد.|

   • هواگيري مرتب و به موقع از لازم ترين اصول نگهداري تجهيزات گرمايشي بوده و توجه کنيد هواگيري اصولي و به موقع سيستم مدار گرمايش هر سال در اول فصل سرما در حالتي که پمپ گردش آب رادياتورها را خاموش کرده باشيد با دقت انجام شود.

  13. نکات تکميلي در انتخاب رادياتور آلومينيومي :

   • هنگام انتخاب رادياتور آلومينيومي، مدلي را انتخاب کنيد که علاوه بر دارا بودن آب بندي و شکل مناسب، مشابه آن نيز در بازار به وفور يافت گردد تا چنانچه در آينده نياز به خريد تعدادي پره از آن رادياتور را داشتيد به سرعت و با کمترين هزينه يافت گردد.

   • هر چه عرض پره بيشتر باشد، بلوک رادياتور زيبا‌تر و شکيل ترخواهد شد.معمولا رادياتور آلومينيومي پره‌اي با دو عرض، عرضه مي‌گردد: عرض 6 سانتيمتري و 8 سانتيمتري. بنابرين بهتر است از انواع پره هاي با عرض 8 سانتي متري استفاده شود.

   • دقت شود فاصله حداقلي بلوک رادياتور با ديوار (5 سانتيمتر ) و کف (10سانتيمتر ) رعايت گردد. چرا که عدم رعايت اين فواصل باعث کاهش شديد گرمادهي رادياتور مي‌گردد.

   • تا آنجا که امکان دارد فضاي اطراف رادياتورها براي گردش بهترهوا و افزايش بازدهي و قدرت حرارتي رادياتور بايد باز باشد. بنابراين سعي کنيد انواع پوشش ها و موانع را (مانند پرده ، مبلمان و...) از جلوي رادياتور دور کنيد.

   • تعبيه رادياتورهاي حوله خشک کن در فضاهايي مانند حمام و سرويس علاوه بر کاهش رطوبت و افزايش فاکتورهاي بهداشتي در اين مکان ها، وسيله مناسبي براي خشک کردن حوله و البسه نم داراست.به علاوه با طرح هاي دکوراتيو موجود در بازار مي‌توان جلوه زيبايي به ديوار اين مکان‌ها داد.

  14. انتخاب محل نصب رادياتورها :

   • در فصل زمستان توسط رادياتور هاي شوفاژ گرما به محيط داخلي ساختمان منتقل مي‌گردد، ولي دماي اتاق ها معمولا ثابت بوده و افزايش ندارد چرا که بخش زيادي از گرماي توليد شده تلف مي‌گردد.

   • تلفات حرارتي از دو طريق انجام مي‌شود. يکي تلفات حرارتي ناشي از جداره ها از قبيل سقف- کف و ديوار و پنجره و... ديگري تلفات حرارتي ناشي از نفوذ هواي سرد از درزهاي پنجره است. به عبارت ديگر چه بخواهيم و نخواهيم اين تلفات حرارتي انجام مي شود.البته ما مي توانيم با استفاده از پنجره هاي UPVC دوجداره و شير ترموستاتيک رادياتور ميزان تلفات حرارتي را کاهش دهيم ولي نمي‌توانيم آن را به طور کامل حذف کنيم.

   • معمولا در فضاهايي که رطوبت زياد است، مانند حمام‌ بايد از رادياتور آلومينيومي استفاده گردد.

   • انواع رادياتور آلومينيومي شوفاژ به صورت ديواري (روي ديوار) و در زير پنجره اتاق نصب مي شوند و فاصله پايين هربلوک از کف اتاق يا سالن 10 تا 12 سانتي متر است.

  15. برخي از مزاياي هوا گيري مدار گرمايش عبارتند از:

   • هواگيري باعث افزايش عمر کليه تجهيزات شامل ديگ، پمپ ها، رادياتورها، پکيج و... خواهد شد.

   • انجام عمل هواگيري، راندمان گرمايشي سيستم و بويژه بلوک‌هاي رادياتور را به شدت افزايش مي‌دهد و در نهايت باعث کاهش هزينه گاز مصرفي مي گردد.

   • هواگيري خطر نشت آب از سيستم (رادياتورها) را کاهش مي‌دهد.

  4BTU=1K cal