لطفا برند مورد نظر خود را انتخاب نمایید 1. راهنماي خريد کولر گازي و اسپليت

  در مقايسه‌ي کولر گازي اينورتر با کولر‌ گازي معمولي نقاط ضعف و قدرت هرکدام را بررسي‌ کرده و در نهايت نتيجه‌گيري را بر عهده‌ي خود شما مي‌گذاريم:

  1. هزينه‌ي خريد کولر گازي اينورتر بالاتر از کولر گازي معمولي مي‌باشد.

  2. در کولر‌ گازي اينورتر مصرف انرژي و هزينه‌ي بهره برداري به مراتب پايين‌تر از کولر‌ گازي معمولي‌ مي‌باشد.

  3. هزينه‌ي نگهداري کولر‌ گازي اينورتر بيش‌تر از کولر‌ گازي معمولي‌ مي‌باشد.

  4. در کولر‌ گازي اينورتر سرعت رسيدن به دماي مورد نظر بالاتر از کولر‌هاي گازي معمولي‌ است.

  5. در کولر گازي اينورتر صداي ايجاد شده تا 70% کم‌تر از کولر گازي معمولي‌ مي‌باشد.

  6. تکنولوژي اينورتر که به تازگي در برخي لوازم خانگي استفاده مي‌گردد به اين صورت عمل مي‌کند که دور کمپرسور دستگاه را بر اساس دماي محيط تنظيم مي‌کند. در نتيجه دستگاه در هنگام مصرف به حالت اتوماتيک نمي‌رود.
  به عبارت ديگر، کولر گازي در حالت کارکرد آمپر بالايي‌ مي‌کشد و در حالت اتوماتيک 0.5 آمپر و در زماني‌ که شما درجه‌اي به دستگاه مي‌دهيد، کولر با تمام توان کار کرده تا دما را به درجه‌ي دلخواه شما برساند و بعد از آن‌ تا زماني‌ که دماي محيط 3 درجه کاهش يا افزايش يابد کولر در حالت اتوماتيک باقي‌ مي‌ماند.
  ولي‌ در کولرهاي گازي اينورتر، دستگاه با آمپر پايين‌تري شروع به کار کرده و زماني که دماي محيط به دماي مورد نظر مي‌رسد سرعت موتور کم‌تر شده ولي‌ به حالت اتوماتيک نمي‌رود و در نتيجه کولر گازي با کم و زياد کردن دور موتور دما را در حالت دلخواه نگه مي‌دارد و به شدت موجب کاهش مصرف برق مي‌‌شود.


  فاکتورهاي اوليه
  فاکتورهاي کلي براي خريد کولر گازي و استفاده بهينه از آن، شامل نکات زير است:

  1. متراژ محل مورد نظر
  2. تعداد پنجره‌ها
  3. ساعات استفاده از کولر گازي
  4. تعداد افراد ساکن در محيط اطراف کولر گازي
  5. کاربري مکان


  انواع کولر گازي
  کولر گازي‌هاي موجود در بازار ايران معمولا در مدل‌هاي زير هستند:

  • کولر گازي اسپليت تک پنل
  • کولر گازي اسپليت چند پنل (مولتي اسپليت)
  • کولر گازي اسپليت کنجي
  • کولر گازي پرتابل
  • کولر گازي پنجره‌اي
  • کولر گازي ايستاده
  • کولر گازي اسپليت کنسولي، سقفي زميني
  • کولر گازي اسپليت سقفي کانالي (Ceiling Concealed Duct)
  • کولر گازي اسپليت کانالي (Ducted Split)
  • سيستم‌هاي پيشرفته (VRF , MDV , DVM)


  نوع کمپرسور کولر گازي:
  • سيلندر پيستوني مخصوص هواي معتدل
  • سيلندر پيستوني مخصوص هواي استوايي (تروپيکال)
  • روتاري مخصوص هواي معتدل
  • روتاري مخصوص هواي استوايي (تروپيکال)


  پيشنهاد ما براي شهر مشهد روتاري مخصوص هواي معتدل است. بخاطر اينکه هواي مشهد در اوج گرما در تابستان از 45+ بيش‌تر تجاوز نمي‌کند و مصرف برق کمپرسور کولرگازي مخصوص هواي معتدل کم‌تر از تروپيکال مي‌باشد. کمپرسورهاي تروپيکال تا دماي 67+ به خوبي کار مي‌کنند و براي شهرهاي جنوبي ايران مانند: اهواز، بندر عباس، کيش و ... مورد نياز مي‌باشند. کمپرسورهاي پيستوني کولر گازي به علت مصرف برق فوق العاده بالا به نسبت روتاري پيشنهاد نمي‌گردد، ولي مقاومت و قدرت در برابر گرما يکي از مزاياي مهم کمپرسور پيستوني مي‌باشد.
  حتما سايت رسمي و يا جنرال کاتالوگ اصلي دستگاه را به دقت مطالعه کنيد، زيرا اطلاعات واقعي کولر گازي را به شما ارائه مي‌کند.


  نکات مهم
  به بازار برويد. همچنين پيش از آن که يک برند خاص را انتخاب کنيد و يا بدون هيچ انتخابي به بازار برويد. در مورد ويژگي‌ها و مشخصات فني انواع کولر گازي اطلاعاتي کسب کنيد. اگر بدون آگاهي کافي راهي بازار شويد، تنها سردرگمي برايتان حاصل مي‌شود، پس اولين کاري که بايد کرد. کسب اطلاعات است.

  به خاطر داشته باشيد که سخن دوستان و فاميل و آشنايان و يا حتي شايعات، شايد درباره کيفيت غذاي يک رستوران مرجع خوبي باشد، اما قطعا نمي‌توان به اين گونه سخنان، درباره کولر گازي اطمينان کرد. توجه داشته باشيد که شما قرار است بيش از 1 ميليون تومان پول خرج کنيد. پس اطلاعات لازم را از مرجع مطمئن کسب کنيد.

  توجه داشته باشيد که هميشه انتخاب يک برند مشهور همه چيز نيست. همچنين پرداخت پول زياد هم ملاک نيست، مهم اين است که کولر گازي خوبي بخريد.

  در انتخاب نوع و قدرت يک کولر گازي ابعاد اتاق شما بسيار مهم است. گاهي شما براي يک اتاق کوچک کولر گازي با قدرت بالايي خريداري مي‌کنيد و بعد مجبور هستيد که هميشه آن رادر حالت کم قرار دهيد و يا از شدت سرمايش اذيت شويد. درآن هنگام شما پول خود را دور ريخته‌ايد.

  توجه داشته باشيد که کولر گازي‌هاي ديواري يک يونيت خارجي هم دارند. پس به هنگام خريد اين نوع کولر گازي‌ها به جايي که دستگاه خارجي بايد قرار گيرد و نحوه‌ي ارتباط آن با دستگاه داخلي هم توجه کنيد.

  نکته‌ي مهم در کولر گازي ظرفيت سرمايشي آن‌ها است. ساده‌ترين کار براي دانستن اين نکته و هماهنگ کردن آن با ابعاد اتاق، يک تماس تلفني با شرکت سازنده و يا فروشنده‌ي کولر گازي است. کارشناسان اين شرکت‌ها شما را راهنمايي مي‌کنند.


  بي تي يو BTU چيست؟
  British Thermal Unit: واحد اندازه گيري انرژي گرمايي در تاسيسات برودتي و حرارتي مي‌باشد. در تعريف هر BTU ميزان گرمايي است که دماي يک پوند آب را در فشار يک اتمسفر يک درجه از 60 درجه‌ي فارنهايت به 61 درجه‌ي فارنهايت برساند.

  موتور برخي کولرهاي گازي براي مناطق جغرافيايي خاصي ساخته شده‌اند. مثلا برخي از آن‌ها ويژه‌ي مناطق گرم و مرطوب هستند که قيمت بالاتري دارند، مانند کولرهاي گازي با کمپرسور پيستوني تروپيکال. اگر شما در جايي مثل مشهد زندگي مي‌کنيد نيازي به اين گونه کولرها نداريد. پس قبل از خريد، نوع استفاده را تعيين کنيد تا دچار ضرر نشويد.

  برق مصرفي کولر گازي پنجره‌‌اي 2 برابر کولر گازي اسپليت است. اگر با حوصله و تحقيق کولر گازي را انتخاب کنيد حتي اگر کمي گران‌تر باشد که رده‌ي برق مصرفي آن A باشد، در طول چند سال اين مبلغ از پرداخت قبض جبران خواهد شد.

  حالا نوبت خريد کولر گازي است. کوتاه‌ترين، بهترين و معمول‌ترين روش خريد کولر گازي پس از مشاوره و جمع آوري اطلاعات و تصميم گيري نهايي به صورت تلفني است. فقط کافي است اطلاعات لازم، شامل متراژ محل، تعداد پنجره، ساعات استفاده از کولر گازي و تعداد نفرات ساکن در محيط و ... را به کارشناسان فروش اعلام کنيد. بقيه‌ي کارها به صورت خودکار انجام مي‌گيرد.
  چه به بازار برويد و چه تلفني کولر گازي مورد نظر را تهيه کنيد، حتما بايد به يک سري از نکات توجه داشته باشيد، بدانيد که امضا کردن فرم تحويل کولر گازي پس از نصب، يعني تاييد صحت نصب و سلامت کولر گازي پس هر کاري لازم است پيش از امضاي برگه انجام دهيد.

  کولرهاي گازي که به صورت قاچاق وارد شده‌اند، سريال ساخت دستگاه با تيغ از روي کارتون بريده شده و يا مخدوش است و فاقد گارانتي هستند. البته که کمي ارزان‌ترند ولي خريد آن‌ها يعني ريختن پول در جوي آب! پس کولر گازي بدون ضمانت نامه نخريد.
  متاسفانه در ايران داشتن ضمانت نامه براي کالا اجباري نيست و فقط مزيت يک کالا محسوب مي‌شود. اين مساله باعث مي‌شود گاهي مندرجات بعضي از ضمانت نامه‌ها آن قدري دو پهلو و گنگ باشد که مصرف کننده به کم‌ترين حقوق خود برسد، پس اطلاع از مندرجات ضمانت نامه‌ي شرکت‌ها از ضررهاي احتمالي جلوگيري خواهد کرد.

  قيمت کولر گازي‌هاي اعلام شده از سوي شرکت‌هاي داخلي يا خارجي، به قيمت درب کارخانه، عمده فروش ومصرف کننده تقسيم مي‌شود، همچنين در فصول مختلف سال قيمت‌ها تغيير مي‌کنند. بهترين کار پرسيدن دقيق قيمت کولر گازي است که در سايت شرکت فني - مهندسي مهاجر قيمت تمامي اجناس به روز مي‌باشد.

  مواظب هزينه‌هاي پنهان بعد از خريد کولر گازي باشيد. نصب اکثر کولرهاي گازي رايگان است ولي هزينه‌هايي مانند لوله، آهنگري و ... برعهده‌ي خريدار است. همچنين گاهي از مواقع قيمت قطعات يدک و دستمزد خدمات پس از فروش شرکت‌ها، از خود کولر گازي خريداري شده بيش‌تر است.

  تعداد مراکز نصب سرويس خدمات پس از فروش شرکت‌هاي وارد کننده و توليد کننده کولر گازي مزيتي است نسبت به رقبا.
  از فروشنده بخواهيد نزديک‌ترين محل نمايندگي نصب و يا دفتر اصلي خدمات پس از فروش کولر گازي خريداري شده را زير فاکتور قيد کند. چرا که در صحت و سهولت ارتباط و نصب سريع کولر موثر است.

  داشتن دفترچه راهنماي فارسي و يا CD راهنماي استفاده از کولر گازي و يا خدمات دوره‌اي رايگان، مي‌تواند مزيتي براي انتخاب برند مورد نظر باشد.

  کنترل از راه دور و پنل کولر گازي (در کولرهاي اسپليت) توسط برخي از شرکت‌ها ضمانت نمي‌شود و يا ضمانت کمپرسور کولر گازي در مدت گارانتي، با قيد شرط و اما و اگر است. عبارت (بدون قيد و شرط کمپرسور گارانتي مي‌شود) تضمين کننده‌ي منافع شما است.


  شروع ضمانت نامه‌هاي کولر گازي اغلب شرکت‌ها داراي سه گزينه است:
  • از تاريخ صدور فاکتور
  • از تاريخ نصب کولر گازي
  • از تاريخ توليد کولر گازي

  شما بهتر است که گزينه‌ي دوم را انتخاب کنيد.
  کليه‌ي کولرهاي گازي و اسپليت‌هاي ارائه شده در شرکت فني - مهندسي مهاجر، فقط با برگه‌ي ضمانت و گارانتي اصلي شرکت‌هاي مربوطه مانند گلدايران، سام سرويس، تهويه نيا و .... عرضه مي‌شوند.

  مقررات بعضي از شرکت‌هاي نصب کننده‌ي کولر گازي به اين صورت است که شماره سريال درج شده روي کارتن يونيت داخلي و يونيت خارجي کولر گازي را از شما مي‌خواهند. بهتر است تا رسيدن کولر گازي، شماره سريال‌ها را از فروشنده گرفته و به خدمات پس از فروش جهت نوبت گيري نصب اعلام کنيد.

  پرداخت هر گونه وجه اضافي خارج از تعرفه‌ي نصب کولر گازي را با شرکت اصلي هماهنگ کنيد.

  استفاده از مواد ضدزنگ در کولر گازي‌هاي اسپليت باعث طولاني شدن عمر دستگاه و شبکه‌ي کندانسور و تبادل سريع گرما و سرما مي‌شود و در کاهش مصرف برق و راندمان نهايي تاثير متقابل دارد.

  بعضي از کولرهاي گازي اسپليت علاوه بر سرمايش، گرمايش‌زا نيز هستند، و از شير برقي يا المنت استفاده شده که شيربرقي عمل‌کرد و مصرف برق کم‌تري نيز دارند.

  اگر کولر گازي با کنترل از راه دور مي‌خريد، بهتر است دکمه‌ي خاموش و روشن کردن کولر گازي، علاوه بر کنترل روي پانل کولر گازي نيز تعبيه شده باشد. که در مواقعي که ريموت کنترل از کار افتاد، بتوان از دستگاه استفاده کرد.


  گروه آب و هوايي ايران عبارتند از:
  •    شهرهاي معتدل و مرطوب
  •    شهرهاي گرم و خشک
  •    شهرهاي گرم و مرطوب


  براي هر کدام از گروه هاي آب و هوايي سه حالت وجود دارد که عبارتند از:
  • دسته‌ي اول: معتدل و مرطوب
  • اماکن مسکوني: براي هر متر مربع 400 تا 500 BTU/h
  • اماکن اداري: براي هر متر مربع 500 تا 700 BTU/h
  • اماکن تجاري: براي هر متر مربع 700 تا 1000 BTU/h

     دسته‌ي دوم: گرم و خشک
   اماکن مسکوني: براي هر متر مربع 500 تا 600 BTU/h
   اماکن اداري: براي هر متر مربع 600 تا 800 BTU/h
   اماکن تجاري: براي هر متر مربع 800 تا 1000 BTU/h


  دسته‌ي سوم: گرم و مرطوب
   اماکن مسکوني: براي هر متر مربع 600 تا 800 BTU/h
   اماکن اداري: براي هر متر مربع 800 تا 1000 BTU/h
   اماکن تجاري: براي هر متر مربع 1000 تا 1200 BTU/h


  مقدار BTU به عوامل آب و هوايي و رعايت استانداردهاي مبحث 19 ملي ساختمان نيز مربوط مي‌باشد.
  عواملي نظير:
  1. عايق بندي پنجره‌ها که ممکن است يک جداره و يا دو جداره باشند.
  2. عايق بندي سقف و ديوار
  3. ساختمان رو به آفتاب باشد و يا بالعکس کم‌تر در معرض تابش نور خورشيد باشد و عوامل ديگر که ممکن است درساختمان نقش قابل توجهي ايفا کند.


  البته به اين نکته توجه کنيد در همه‌ي موارد بالا استثنا هم وجود دارد و بايستي به ميزان رفت و آمد نفرات در هر متر مربع و يا گرمايش ساير دستگاه‌ها مانند لامپ، اجاق گاز، يخچال و ... توجه کرد و بهتر است قبل از خريد کارشناس، قبل از نصب کولر گازي از محيط بازديد به عمل آورد.

  براي محاسبه‌ي ظرفيت کولر گازي يا اسپليت مورد نياز در طبقات وسط ساختمان به ازاء هر متر مربع حدود 400 تا 600 (BTU) و درطبقاتي که بالاي آن‌ها پشت بام است بدليل تابش خورشيد بر سقف، به ازاء هر مترمربع زيربنا بين 600 تا 800 (BTU) درنظر گرفته مي‌شود. (مثلا براي يک اتاق 12 متري اسپليت 9000 و براي سالن 40 متري اسپليت 24000 مي‌تواند مناسب باشد.)

  کولرهاي گازي يا اسپليت‌هاي اينورتر دار (Inverter)، داراي کم‌ترين مصرف برق و با گريد انرژي A مي‌باشند. بديهي است کولرهاي گازي اسپليت گريد B نسبت به گريد A داراي مصرف برق بيش‌تري بوده ولي در هر حال از کولرهاي گازي معمولي کم مصرف‌ترند.

  اسپليت‌هاي اينورتر با تبديل برق متناوب به جريان برق مستقيم، موجب استارت تدريجي، کم صدا و کم مصرف دستگاه در هنگام راه اندازي کولر مي‌گردند. ولي ميزان واقعي کاهش مصرف برق نسبت به افزايش شديد بهاي دستگاه قابل بررسي است.

  به منظور کاهش موثر مصرف برق کولرهاي گازي يا اسپليت‌ها، هميشه دماي آن را روي 25 درجه‌ي سانتي‌گراد تنظيم نمائيد. اين عمل باعث خاموش شدن متناوب کمپرسور دستگاه و کاهش هزينه‌ي برق مصرفي شما مي‌گردد.
  همچنين با توجه به تجمع هواي گرم در زير سقف، درصورتيکه محل نصب پنل اسپليت روي ديوار فاصله‌ي بيش‌تري از سقف داشته باشد، انرژي کم‌تري جهت خنک کردن هواي زير سقف مصرف شده (کاهش مصرف برق) و جريان هواي خنک بيش‌تري در سطح ايجاد مي‌گردد.

  قبل از انتخاب هر يک از مدل‌هاي کولر گازي يا اسپليت به موضوع تک فاز بودن يا سه فاز بودن برق مصرفي آن توجه نموده و همچنين آمپر برق مصرفي آن را با آمپر (A) کنتور برق ساختمان خود مقايسه فرمائيد.

  در نظر گرفتن محلي براي تخليه‌ي قطرات آب خروجي از اسپليت‌ها ضروري است.

  در گروه کولرهاي گازي و اسپليت سايت شرکت فني - مهندسي مهاجر، اطلاعات و قيمت‌هاي صدها مدل از انواع کولرهاي گازي و اسپليت‌ها از برندهاي معتبر خارجي با گارانتي اصلي جهت بررسي و خريد شما کاربران و کارفرمايان گرامي ارائه گرديده است.


  توصيه‌هايي براي استفاده‌ي صحيح کولر گازي:
     بزرگ‌ترين عامل گرم شدن اتاق‌ها معمولا آفتاب است. اين گرما به سرعت از راه شيشه و پنجره‌ها و به آهستگي از طريق ديوارهاي خارجي و سقف به اتاق تحميل مي‌شود. با استفاده از موارد ذيل مي‌توان مقدار گرمايش تحميلي را کاهش داد:
  • استفاده از پرده يا کرکره‌ي داخلي
  • استفاده از سايه‌بان
  • استفاده از شيشه‌هاي رفلکس
  • عايق کاري سقف و ديوارهاي خارجي اطراف محل نصب کولر گازي

  دومين منبع بزرگ بار گرمايي اتاق‌ها معمولا وسايل الکتريکي از قبيل رايانه‌ها، مانيتورها، دستگاه‌هاي کپي، چراغ‌هاي روشنايي و ... مي‌باشند که اين نوع بار در ادارات محسوس است. يک راه کاهش از اين بار، خاموش کردن آن‌ها در مواقع بيکاري است. راه ديگر اين است که براي روشنايي به جاي لامپ‌هاي شيشه‌اي از لامپ‌هاي فلورسنت که اتلاف گرماي کم‌تري دارند استفاده شود.
  بار سرمايي هواي نفوذي ممکن است بسيار زياد باشد. باز بودن پنجره باعث مي‌گردد که بخش عمده‌اي از توان کولر گازي صرف خنک کردن بيهوده‌ي هواي گرم ورودي شود که اين سبب افزايش مدت کار کمپرسور و فرسودگي زود هنگام آن گردد. ضمن اينکه اتاق هم به نحو مطلوب خنک نمي‌شود.
  اگر درهاي داخلي هم باز باشند کولر گازي به جاي خنک کردن فقط يک اتاق در واقع بايد چندين فضا را خنک کند.

  4BTU=1K cal